Vaba Lava kaheaastase prantsuse fookusega kuraatoriprogrammi ja käesoleva hooaja lõpetab
teatrikompanii Plexus Polaire lavastusega
„
Pime ruum“ (“Chambre Noire”).
Vaba Lava 2017/2019 hooaegade kuraatoriprogramm
kandis nime “Big Data” ja “Post truth” ning selle kuraatoriprogrammi lavastused valisid välja Vaba Lava kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Konsultandiks oli Vaba Lava juhatuse liige ja tegevjuht Kristiina Reidolv.
Kristiina Reidolv: “Vaba Lava on iga kahe aasta järel võtnud fookusesse erinevad kultuuriruumid – kuna eesti teater on ajalooliselt olnud seotud nii vene kui saksa teatritraditsiooniga, siis esimesel hooajal tegelesime vene ja kahel järgmisel hooajal saksa keele- ja kultuuriruumiga. Viimase kahe hooaja eesmärgiks oli aga tugevdada sidemeid prantsuse kultuuriruumiga, mis eestlaste jaoks on kindlasti palju eksootilisem. Vaba Lava kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani on loonud palju häid kontakte Eesti ja Prantsusmaa vahel ning toonud Eestisse väga huvitavaid lavastajaid ja teatreid nii Prantsusmaalt kui Belgiast. Oleme väga tänulikud nii kuraatoritele ja teatritruppidele, kes Vaba Lava kuraatoriprogrammis osalesid, kui ka kõigile partneritele ja toetajatele, eelkõige Prantsuse Instituudile ja Prantsuse Suursaatkonnale Eestis.”
2018/2019 hooaja kuraatoriprogrammi kuulus “Etenduskunstide hackathon”, mille raames esitas väike teatrikompanii Vaba Vorm oma lühilavastuse „Asjad, mis ei tulnud välja”; Teater Kelm esitles Telliskivi loomelinnakus installatsiooni „Clean and Back Again: A Robot’s Tale“ ja prantsuse trupp Kobal esitas Tallinnas oma nägemuse Shakespeare’i „Hamletist”, kus osalesid ka vabatahtlikud etendajad Eestist.
Samuti kuulus programmi neli lavastust: Liina Keevaliku ja Christina Batmani “Pilveooper ehk Dido probleem”, Julia Augi “Minu eesti vanaema” (Venemaa), mille esietendus toimus Narvas, prantsuse-belgia lavastaja Armel Rousseli ja Jarmo Reha lavastus “Elagu elu, mis põletab rinda”, mille esietendus toimub 11. septembril 2019 ning prantsuse teatrikompanii Plexus Polaire´i ja norra lavastaja Yngvild Aspeli “Pime ruum” lavastusega, mis lõpetab käesoleva hooaega ja prantsuse fookusega kuraatoriprogrammi 23. ja 24. mail.
Visuaalteatri tipplavastus „Pime ruum“ on ka NUKU teatri korraldatud rahvusvahelise visuaalteatri festivali NuQ TREFF 2019 programmis. Lavastus on inspireeritud tänapäeva rootsi kirjaniku Sara Stridsbergi romaanist „Unenägude reaalsus“ („Drömfakulteten“). Rahvusvahelist menu saavutanud ehe, kriipiv-valus ning tundlik teos portreteerib Valerie Solanast, popikooni ja radikaalset feministi, naist, kes kirjutas skandaalse „SCUM Manifesto“ ja üritas tappa Andy Warholi. Valerie Solanast, lavastuse peategelast, etendab elusuurune nukk. Lisaks on laval näitleja ja nukujuht Yngvild Aspeli ning löökpillimängija Ane Marthe Sørlien Holen.
Norra lavastaja Yngvild Aspeli töötab Plexus Polaire’i teatrikompaniis alates 2008. aastast. Koos on loodud kolm lavastust: „Signaalid” (2011), „Hämar ooper” (2013) ja „Tuhk” (2014).
Detsember oli Vaba Lava jaoks märgiline kuu, kuna 1. detsembril 2018 avati uus Vaba Lava Narva teatrikeskus. 1.–11. detsembrini toimus etenduskunstide nädal, mille raames andsid etendusi trupid Saksamaalt, Venemaalt, Leedust, lisaks toimusid kontserdid, konverentsid, näitused jne.
Vaba Lava on kaasaegne ja avatud etenduskunstide keskus, mis on seadnud eesmärgiks pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi nii Tallinna ja Narva teatrihoonete kui ka erinevate tugiteenuste näol, ning arendada rahvusvahelist koostööd. Vaba Lava on avatud uutele kooslustele ja värsketele ideedele.
Vaba Lava suurtoetaja on telekommunikatsioonifirma
Elisa.