TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia noored lavastajad astuvad oma esimesi hoogsaid samme filmimaailmas
01.09.2024 11:18
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia lavastaja ja koreograafia eriala viimase kursuse tudengite käe all valmib filmikassett, mille kaudu noored autorid uurivad filmi kui meediumit.
Lavastajaks õppivad Pamela Ebber, Getriin Kotsar, Isabel Laiapea, Oskar Viirand ja koreograafi erialal õppiv Kärt Kokkota astusid sel suvel oma esimesi samme filmimaastikul. Juuli lõpus ja augustis üles filmitud teosed on osa nende õppekavast, mille eesmärk on töötada näitlejate ja kaameraga, omandada tehnilisi oskusi ja loo jutustamist kinolinal. Noored on võtnud eesmärgiks luua filme teemadel, mis kõnetaksid nii neid endid kui ühiskonda laiemalt.
Tudengite projekti lõpuks valmib juba 2024. aasta novembris terviklik autoreid iseloomustav filmikassett, mis koosneb neljast lühifilmist ja ühest täispikast dokumentaalfilmist. Filmide loomisel tehakse koostööd BFMi tudengite ja vilistlastega, lisaks on kaasatud TÜVKAst ka koolikaaslased: visuaaltehnoloogid, näitlejad, kultuurikorraldajad ja tehnilised produtsendid.
BFMi ja TÜVKA poolt on olemas filmimiseks vajalik tehnika ning raha transpordikulude katteks, kuid selleks, et kõik viis filmi visioonidele vastavalt lõpetada, vajavad noored filmitegijad ka hooandjate abi. Hooandjas kogutav summa (5000 eurot) jaguneb viie tudengifilmi vahel võrdselt. Selle eest saavad meeskonnad võtteplatsil kõhu täis, hankida kostüümid ning rekvisiidid ja näidata valminud filme sügisel kõigile huvilistele.
Noori filmitegijaid saab toetada Hooandja ühisrahastusplatvormil kuni 20. septembrini 2024.
Filmidest lähemalt:
- "Türa kuradi fakk raisk". Režissöör Pamela Ebber. Dokumentaalfilm Eesti noorte alternatiivskeenest. Filmis on klipid ajavahemikust 2022–2024.
- "Arhivaar". Režissöör Kärt Kokkota. Peategelaseks on mees, keda kummitavad pealtnäha seosetud ja suvalised hetked tema minevikust. Et neid paremini mõista, tahaks ta mälestusi kirjeldada, kuid kardab need teistsugusena ümber kirjutada. Seega proovib Arhivaar leida võimalikult objektiivseid vahendeid, mille kaudu oma mälupilte korrastada ning argielu mõtestada.
- "Kõige normaalsem tüüp". Režissöör Getriin Kotsar. Film räägib noormehest nimega Joonatan, kes hakkab lähedust otsima haiglas olevatelt ja töötavatelt inimestelt. See on lugu suutmatusest väljendada oma soove ning leida püsivat kontakti siin ajutises ja kaootilises maailmas.
- "TSANGAAN." Režissöör Isabel Laiapea. Võhiklik noormees otsustab tundmatusse metsikusse minna. Eest leiab ta väljasureva rahvuse viimase esindaja, kelle kaudu avastab ta järk-järgult endas palju kihte, mis seovad teda nii uue keskkonna kui juba tuttavate asjadega. Pikapeale jõuab mees otsuseni, et temast peab saama viimane inimene, kes on kohanud tsangaani.
- "Luuüdi mekk". Režissöör Oskar Viirand. Film räägib Annest ja Manivaldist, kes on absoluutse aktsepteerimise kehastused ning nende leppimisest elu ebaõiglusega. Seda kõike absurdses ja eksistentsialistlikus võtmes.
Pildil hetk filmi "Kõige normaalsem tüüp" võtetelt. Foto: Helena Caroly Becasov