Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Theatrum tähistab täna oma 10. sünnipäeva

08.12.2004 10:46

Täna, 8. detsembril tähistab Theatrum oma 10. sünnipäeva.

Ühelt poolt sai THEATRUMi tegevus alguse 1986. aastal loodud kooliõpilaste teatriringist Vanalinna Hariduskolleegiumi juures. Teisalt aga 1988. aastal asutatud Humanitaarinstituudist, kus esialgu luges ja analüüsis rühm Humanitaarinstituudi teatrihuvilisi üliõpilasi Juhan Viidingu ja Lembit Petersoni juhendamisel mitmesuguseid näidendeid. Valmisid ka esimesed Tõnis Rätsepa poolt juhendatud ning arvestustel ettekantud kavad luule- ja proosatekstide põhjal. Toimusid Riina ja German Schuttingu loengud maailma teatri ajaloost. Tegevuse arenedes tekkis üliõpilastel vajadus süstemaatilise teatriõppe järele ning Eesti Humanitaarinstituut avas 1992. aastal teatriõppetooli.

Vajadusest alternatiivse teatrihariduse järele kujunes edasi välja iseseisev teater-kool THEATRUM, mis asutati 1994. aasta lõpul mittetulundusühinguna. Uue teatristuudio moodustasid Humanitaarinstituudi teatriõppetooli üliõpilased ja assistent Mart Johanson, mõned Viljandi Kultuurikolledzhi teatrikateedri äsjased lõpetajad ning õppejõud Juhan Viiding ja Lembit Peterson.

Läbi kümne aasta on stuudio lavalaudadel koos üles astunud meistrid (sh. Kaie Mihkelson, Ülle Kaljuste, Aarne Üksküla, Aleksander Eelmaa, Roman Baskin jt.) ja üliõpilased, gümnaasiumi teatriklasside õpilased ja harrastusnäitlejad. THEATRUMi nime all on tekkinud ja edasi arenemas omalaadne teatrikeskkond, mida on koostööpartneritena aidanud kujundada Vanalinna Hariduskolleegium, Miikaeli Ühendus, fond HEREDITAS ning mitmed teatri - ja muusikakollektiivid Eestist ja välismaalt.

THEATRUM osaleb ka projektis "Haridus kultuuripärandis". Nimetatud projekti eellugu ulatub aastasse 1986, mil rühm haridus- ja kultuuritegelasi tuli kokku, et leida parim võimalik tegevuskava leevendamaks ajalooväärtuste devalveerimist ja näitamaks üles initsiatiivi vanalinna kui kreatiivse elukeskkonna väljaarendamisel. Nüüd juba ametlikult "Ladina kvartaliks" kutsutud vanalinna osas on eesmärgiks arendada ning hoida haridus- ja kultuurielu seoseid vaimueluga, nii nagu see oli siin juba keskajal.

* * *

Esimene lavastus, millega veebruaril 1995 aastal vaatajate ette tuldi oli A. Tshehhonté, A. P. Tshehhovi ja teiste loomingul põhinev lavakava "Armastuse mirage".
Lembit Peterson on avalavastuse prooviperioodi meenutanud nii: "See oli kummaline töö. Me tegime seda Juhan Viidinguga kahekesi, olime mõlemad proovides. Tekkis enneolematu koostöö. Ka Juhan rõhutas, et on suur ime, kui kaks lavastajat suudavad midagi koos teha, ilma et nad konflikti läheksid. Loomulikult oli see sageli ka vaevaline protsess - igaühel on ju oma väljakujunenud põhimõtted -, aga me suutsime siiski leida "konsensuse". Ja selle üle on mul hea meel. Üliõpilased tõid esile selle, mis neile oluline oli. Juhan rääkis, mis talle tähtis on, ja mina, mis mulle. Kujunes tõeliselt loominguline õhkkond."

Tshehhovi looming on Theatrumi töös olnud tähtsal kohal läbi aastate, kokku on valminud 4 lavakava. Viimane neist - "Miks mitte abielluda" esietendus mõni nädal enne 10. juubelit.

* * *

Ühtekokku on kümne aasta jooksul esietendunud 28 lavastust. Tegeldud on väga erinevate autorite loominguga - Maeterlinck, Moliere, Anouilh, Pushkin, Bernhard, Ionesco, Shakespeare, Kitzberg, K. J. Peterson, Pessoa ja paljud teised. Lisaks oma lavastustele on Theatrumi abil saanud teoks ka mitmed külalislavastusprojektid.

Etendusi on antud nii Eestis kui väljaspool, mitmed lavastused on pälvinud erinevaid preemiaid, neist viimane "Hamletile" määratud eesti teatri lavastajapreemia 2003.
Koostöös mitmete erinevate partneritega on korraldatud mitmeid filmi- ja muusikasündmusi. Loenguid pidanud ja meistriklasse läbi viinud on väljapaistvad külalislektorid ning õppejõud maailma eri paigust - Nikolai Tshindjaikin ja Andrei Kotov Venemaalt, Jan Peszek ja Jerzy Stuhr Poolast, Jeong Ok Kim Koreast, Patrick Pezin Prantsusmaalt jt.

Läbi aastate on Theatrumi peamisteks toetajateks olnud Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet ning MTÜ Hereditas. Erasponsoritest kuulub suurim tänu Hansapangale ja Papyrusele.

* * *

Täname kõiki, kes meiega nende aastate jooksul on koos töötanud ja mõtelnud. Täname neid, kes on meid toetanud. Suurim tänu aga vaatajatele! Loodame, et saame Teid oma etendustega rõõmustada ja kaasa mõtlema kutsuda ka järgnevatel aastatel.

Olete ikka väga oodatud!

Lugupidamisega
Theatrum, Vene 14
tel 6446 889
[email protected]
www.theatrum.ee

PS. sünnipäeva puhul on alustatud tööd uue ja rikkalikuma pildigaleriiga vt. http://www.theatrum.ee/galerii