Teatriterminoloogia sõnastikku lisandus pea 30 terminit
15.01.2024 15:39
Eesti Teatri Agentuuri kodulehel olevat teatriterminoloogia sõnastikku on taas toimetatud ja täiendatud. Teatrisõnastikust leiab 2024. aasta jaanuari seisuga üle 125 teatritermini koos selgituste ja kasutusnäidetega.
Teatriterminoloogia töörühm aja- ja teemakohastas eelmistel aastatel sõnastatud termineid ning lisas uusi. Praeguseks on analüüsi läbinud üle 140 termini, neist 125 on kantud Ekilexi andmebaasi, mille kaudu on need nähtavad Sõnaveebis ja ühise nimekirjana välja toodud ka agentuuri kodulehel. 2023. aastal lisandusid sõnastikku näiteks: "akrobaatika", "ansambel" ja "ansamblimäng", "etendaja", "näitleja" ja "lavastusdramaturg", "teatrisündmus", "postdramaatiline teater" ja "ühendkunstiteos", aga ka "neljas sein", "virtuaalreaalsusteater" jpt.
Sõnastikku lisandunud mõistete kasutamisega saab tutvuda näiteks Karin Alliku artiklis "Epifenomen nimega ansamblimäng" (TMK 2023/11) ja Airika Harriku artiklis "Doktoritöö pakub võimaluse kaduva VR-teatrikunsti paberile panekuks" (ERR Novaator, 08.11.2023).
Töörühm on avatud ettepanekutele ja valmis koostööks, mis nii ühtlustaksid kui ka arendaksid teatriväljal kasutatavat sõnavara.
2017. aastal tööd alustanud teatriterminoloogia töörühma eesmärk on terminite analüüsimine, vähekasutatud mõistete kinnistamine ja avalikult kättesaadava terminisõnastiku loomine. Komisjoni tööd korraldab Eesti Teatri Agentuur ja liikmeteks Heidi Aadma, Liisi Aibel, Karin Allik, Luule Epner, Liina Jääts, Madli Pesti, Anneli Saro ja Tiia Sippol.
Täname sisuka koostöö eest Liina Unti, Kaja Kannu, Ardo-Ran Varrest ja kolleege etenduskunstide töörühmast ning toetuse eest Eesti Keele Instituuti.
Lisainfo ja ettepanekud:
Tiia Sippol
[email protected]