Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teatrielu 2016 esitlusel avaldati eelmise aasta teatristatistika andmed

04.09.2017 16:21

5. septembril esitleti Draama festivali raames aastaraamatut Teatrielu 2016 ning ühes sellega anti lühiülevaade 2016. aasta teatristatistikast. 

Lühidalt võib öelda, et 2016. aastal oli teatrite repertuaaris 540 lavastust, neist 196 olid uuslavastused. See on küll 10 lavastust vähem kui aasta varem, kuid sellest hoolimata anti aasta jooksul rohkem etendusi ja kasvas ka külastuste arv. Viimane on mitmeid aastaid püsinud üle 1,1 miljoni – 2016.aastal 1 186 008 külastust. 

Keskmised piletite maksumused näitavad võrreldes eelmiste aastatega järjekindlat tõusu. 2016. aastal oli keskmine pileti maksumus vaatajale 11 eurot (ilma km-ta). Lavastusliigiti on ootuspäraselt kõige madalama keskmise hinnaga nukulavastuste piletid (4,4 eurot) ja kõige kõrgema maksumusega muusika- ja tantsulavastuste piletid (12 eurot). Sihtrühmiti on kõige kõrgem keskmine piletihind noortelavastustel – 16,7 eurot. Noortele tehtud lavastusi oli suhteliselt vähe – 25 – , kuid ilmselt olid need ka kulukad, sest nende hulgas on suhteliselt palju muusikalavastusi, nagu nt 2016. aasta külastatavuselt vaadatuim RO Estonia „Viiuldaja katusel“ (24 830 vaatajat). Põhiosa lavastusest on täiskasvanutele, kellele on keskmine pileti maksumus (ilma km-ta) 11,3 eurot. 

Eesti Teatri Agentuur kogub statistikat järjepidevalt alates 2004. aastast ja vahendab andmeid Statistikaametile, avaldab neid statistikabaasis ja ka aastakogumiku Teatrielu kroonikas. Andmetega on esindatud kõik riigi- ehk repertuaariteatrid, kellele on statistika esitamine osa tegevustoetuse aruandest: nii avalik-õiguslik Estonia, linnateatrid, sihtasutused kui ka erateatrid. 

Eesti Teatriliidu ja Eesti Teatri Agentuuri poolt väljaantava aastaraamatu teise poole moodustabki kroonika, mis annab ühtlasi statistilise ülevaate 2016. aasta teatritegevusest. Kroonikaosa artikli autoriks on Toomas Peterson, kes vaatleb Eesti etendustegevuse andmetele tuginedes, kas pealinna piirkonna vaatajad on teiste regioonidega võrreldes eelisseisundis. 

Teatrielu 2016 koostasid Madli Pesti ja Tambet Kaugema. Keeletoimetaja Mari Tuuling. Kunstnik Kersti Tormis. Kroonika ja statistika koostaja on Tiia Sippol(Eesti Teatri Agentuur). Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas. Väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.