Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teatri- ja Muusikamuuseum avanes uues kuues

25.03.2024 12:13

Valgete ja roosade triipudega taustal on kirjas "Pöörased lood teatrist ja muusikast / Teatri- ja Muusikamuuseumi juubelinäitus / 23.03.2024-31.08.2025, Müürivahe 12". Pildi keskel on kirjutatud mustaga "100" ning selle külgedel on kaks punast noolt.

Teatri- ja Muusikamuuseum avanes 23. märtsil 2024 uuenenud maja koos näitusega "Pöörased lood teatrist ja muusikast". Näitusel saab näha nii Rein Rannapi esimest käsikirja, Elmo Nüganeni kostüümi lavastusest "Armastus kolme apelsini vastu" kui ka Miliza Korjuse esinemiskostüümi ja palju muud.

"Tänavu möödub sada aastat Teatri- ja Muusikamuuseumi loomisest. Tähistame seda avades nii uuenenud muuseumimaja kui ka juubelinäitusega "Pöörased lood teatrist ja muusikast". Näitusel avanevad külastajatele esmakordselt teatri- ja muusikaajaloo saladuslikud ja pöörased lood, mida on seni teadnud vaid vähesed. Paljusid näituse eksponaate ei ole samuti avalikkus veel näinud, nagu näiteks oma ajastu tähtsaima inglise helilooja John Dunstable’i käsikirja, mis pärineb ilmselt 1420. aastast. Näha saab ka Eesti vanimaid muuseumikogudes säilinud teatrikostüüme, mis kuulusid Valvaja seltsile," rääkis Eesti Ajaloomuuseumi juhatuse liige ja kultuurikorraldaja Jaanus Rohumaa.

Saja aasta jooksul on Teatri- ja Muusikamuuseumi kogunenud arvukalt esemeid. Nende seas ka rahvusvaheliste koomikutest vendade Porrode muusikainstrumendid. "Vendade Porrode vanemad olid rändartistid ning elu jooksul esinesid nad nii Eestis kui ka mujal maailmas, näiteks Pariisis Casino de Paris's, Münchenis Deutsches Theateris ja Londonis Palladiumis. Nende arhiiv ja muusikainstrumendid jõudsid meieni tänu Eesti kõige kuulsamatele klounidele Piip ja Tuut, kes jõudsid tsirkuseajalugu uurides Saksamaal vendade Porrode pärandi jälgedele," selgitas näituse üks kuraatoritest Ann Aaresild.

Näitusel eksponeeritavaid lugusid avavad lisaks kuraatoritele ka armastatud kultuuritegelased, kelleks on Johan Randvere, Helena ja Jaan-Eik Tulve, Henrik Kalmet, Ene-Liis Semper ja Liina Vahtrik. Esimesena teeb näitusetuuri 6. aprillil näitleja Henrik Kalmet, tutvustades külastajatele neid esemeid ning lugusid, millega tal on isiklik seos ning mis teda kõnetavad ja puudutavad. Täpsema info leiab siit.

Näituse kuraatorid on Ann Aaresild, Annely Kaldoja ja Veronika Portsmuth, ruumikujundajad ja tootjad Ionel Lehari, Maret Põldre, Ants Lusti (Identity), Siim Lekko (Printhouse), graafilised kujundajad Identity & Kätlin Tischler-Süld (Eesti Ajaloomuuseum), dramaturg Kaur Riismaa ning projektijuht Triin Kerge.