Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinn avab uue toetusmeetme erivajadustega inimestele suunatud kultuurisündmuste loomiseks

01.02.2024 13:35

Pildil on Tallinna abilinnapea Kaarel Oja, kes istub laua taga, käed lauale asetatud.

31. jaanuarist 2024 on avatud Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti taotlusvoor erivajadustega inimestele suunatud professionaalseteks kultuuriprojektideks, mille eesmärk on rikastada linna kultuurikalendrit sündmustega, mis on algusest peale kavandatud mõne spetsiifilise erivajadusega sihtgruppi silmas pidades. Taotlusvooru tähtaeg on 8. märts 2024.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on uus erivajadustega inimestele suunatud kultuuriprojektide taotlusvoor esimene omataoline Eestis. "Oleme viimasel ajal pööranud aina enam tähelepanu olemasolevate sündmuste ligipääsetavuse parandamisele, kuid nüüd läheme suure sammu edasi ja soovime võtta eraldi fookusesse kultuurikogemused, mis on algusest peale loodud erivajadustega sihtgruppe silmas pidades. Seejuures soovime eraldi rõhutada, et ligipääsetavus ei ole ainult füüsiline ligipääsetavus, vaid sama suured barjäärid on ka intellektipuudega inimestel. Kokkuvõttes pöörame uue taotlusvooru puhul pilgu neile sihtgruppidele, kellel praegu ei ole arvestavaid võimalusi kultuuris osaleda ja kelle jaoks ligipääsetavuse parandamisest jääb väheks. Ühegi inimese erivajadus või puue ei ole nende identiteet. Mina olen veendunud, et osalemine kultuuris on suur osa inimeseks olemisest ja keegi ei tohiks sellest võimalusest ilma jääda," sõnas Oja.

Sotsiaalkindlustusameti andmetel on Eestis registreeritud 118 864 puudega inimest, kellest Tallinnas elab üle 25 000. Pealinn jätkab aktiivset pühendumist ligipääsetavuse tagamisele nii avalikus ruumis kui ka linnaasutustes, eesmärgiga võimaldada võimalikult paljudel inimestel osa saada kultuurilistest sündmustest ja hüvedest.

Toetusmeede on suunatud uute kunstiprojektide ja kultuurisündmuste loomiseks, mille auditooriumiks on erivajadusega noored (igas vanuses, sh väiksed lapsed) või täiskasvanud. See puudutab füüsiliste ja psüühiliste erivajadustega, terviseprobleemidega, intellektipuudega, meelepuudega, käitumuslike erivajadustega, õpiraskustega vmt erivajadusega inimesi, kelle osalemine ühiskonnas teistega võrdsetel alustel on takistatud. Linn toetab professionaalselt läbi viidavaid projekte, mis valmivad konkreetset sihtgruppi silmas pidades ja sihtgrupi esindaja või selle valdkonna ekspertidega konsulteerides. Konsulteerimine puudutab sihtgrupi vajadusi ja võimalusi, aga võib olla laiendatud ka vormi- ja teemavalikutesse.

Uue taotlusvooru maht on 50 000 eurot ja ühe projektiga saab taotleda maksimaalselt 20 000 euro suurust toetust.

Taotluse hindamisel pööratakse tähelepanu koostööle sihtgrupiga (taotluses tuleb esitada ekspert/eksperdid) ning sellele, et ligipääsetavus projektile oleks põhjalikult läbimõeldud. Julgustatud on sihtgrupist lähtuvad toimumiskohtade valikud. Kandideerima on oodatud projektid, mille sihtgrupil on juba olemasolevatele kultuurisündmustele raskendatud ligipääs ja/või kelle eripärade arvestamine loomeprotsessis on teose sünni seisukohalt olulised. Toetatakse uute kultuurisündmuste loomist, mille väljund arvestab erivajadustega inimeste eripära, sündmuse sisu on mitme meele kaudu kogetav ja kunstiliselt veenev.

21. veebruaril 2024 korraldab Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet nii sihtgruppide esindajatele kui ka kultuurivaldkonna professionaalidele temaatilise info- ja inspiratsioonipäeva.

Lisainfo erivajadustega inimestele loodud kultuuriprojektide taotlusvoorust leiab Tallinna linna kodulehelt.

Pildil Tallinna abilinnapea Kaarel Oja. Foto: Tallinna Linnavalitsus