Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Soomes kõlas eesti näitekirjandus

14.02.2017 17:23

Möödunud nädalavahetusel sai Soome teatripublik kuulda kahte uut eesti näidendit. Tampere teatris Telakka avati 12. veebruaril lugemissari „Lukudraama“, kus näitlejate esituses jõuavad publikuni uued teatritekstid.

Sarja avalöögina tutvustati Kiti Põllu näidendit „Mata mind kaunilt“, mis kutsub arutlema elamiskiiruses varju jäävate teemade üle, ning Tiit Palu muusikaga põimuvat suhtedraamat „Lugusid loomadest“. Mõlemad tekstid said preemia Eesti Teatri Agentuuri 2015. aasta näidendivõistlusel. Mitmetes Eesti teatrites kavas olnud uute algupärandite ettelugemine on Soomes haruldasem nähtus, mistõttu on eriti märkimisväärne, et Telakka võttis fookusesse just eesti näitekirjanduse.

Päeva jooksul võis vaadata kahte väikelavastust ning osaleda neile järgnenud avalikus vestlusringis. Ettelugemistel ei piirdunud trupp näidendite sõnalise poole esitamisega, vaid kaasas nendesse nii liikumise, muusikalise kujunduse, video kui ka kostüümi ja rekvisiidid. Näidendi „Mata mind kaunilt“ autor Kiti Põld tunnistab, et nähtud lavastus äratas näidendi tema jaoks uinunud olekust. „Mõne prooviga tekkinud mängulised ja visuaalsed lahendused olid meile autoritena huvitavad ja pakkusid tagasiteel palju kõneainet. Eriliselt nautisin, et mu tekst oli juhatanud nii täpse näitlejavalikuni peategelase osas, kes kannab loo sõnumit. Teksti energia tuli ringiga tagasi vaikse saali ja enese ehmatusena stseenis, kus publikule osutades öeldakse, et keegi meist siin sureb esimesena. Näidendi lavastuslik pool meenutas ja kinnitas mulle teema olulisust ja mõjuvust.“ Näidendi lavastas Hannu Eskola ning abielupaari mängisid näitlejad Laura Hänninen ja Petri Mäkipää.

Ka lavastajana tuntud Tiit Palu kinnitab, et Soome teatritrupp oli etteasteks põhjalikult valmistunud. „Kuna sõnade taga mõtted ja mõtelda saab erinevalt, siis tulid soomlaste lavastuses esile seosed ja tähendused, mis üllatasid autorit ja laiendasid näidendit. Toimus kultuuride kontakt, oleks neid rohkem! Mulle kui kirjanikule oli see kahtlemata huvitav ja arendav kogemus.“ Tiit Palu näidendi lavastas Antti Haikkala ning esitasid näitlejad Antti Mankonen, Tanjalotta Räikkä, Marja Skaffari ja Jukka Toivonen.

Lavastatud ettelugemistele järgnes avalik vestlus, millest lisaks publikule võtsid osa autorid Kiti Põld ja Tiit Palu, näidendite soome keelde tõlkijad Toni Autio ja Varja Arola, Eesti Teatri Agentuuri dramaturg Heidi Aadma ja juht Kirsten Simmo ning Eesti Teatri Agentuuri 2015. aasta näidendivõistluse žürii esinaine ja Drakadeemia juht Siret Campbell. Samuti tekste esitanud näitlejad ning Tampere teatri korraldusmeeskond. Arutleti näitekirjanduse seisu üle nii Eestis kui ka Soomes ning avaldati lootust, et suhted kahe teatrimaa vahel tulevikus veelgi tihenevad.

Eesti näitekirjanduse tutvustamist Soomes toetas Eesti Kultuurkapital.