Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusvahelise tantsupäeva sündmused ja 2017. aasta tantsupäeva tervitus Trisha Brownilt

24.04.2017 10:14

Tantsupäeva tervitus on kõigile professionaalsetele tantsijatele ja tantsu-austajatele üle maailma. Ühtlasi on see austusavaldus Trisha Brownile, kes lahkus meie seast 18. märtsil 2017. aastal.
Tervituse on koostanud Trisha Browni kirjalike tööde ja avalduste põhjal tema lähedane kolleeg Susan Rosenberg. Kirjutis annab edasi tema nägemust oma tööst ja seda peegeldavatest väärtustest.

TERVITUS

Minust sai tantsija, sest ihkasin lennata. Mind on alati liikuma pannud minu raskusjõu üleloomulikkus. Minu tantsudes ei ole salajast tähendust. Nad on füüsilise kuju saanud vaimsed harjutused.

Tants annab edasi ja laiendab universaalset suhtlemiskeelt, loob juurde rõõmu ja ilu ning edendab inimteadmisi. Tantsu olemuseks on ikka ja jälle loovus … Selle mõtlemises, loomises, tegemises ja etendamises. Meie keha on väljendamise tööriist, mitte millegi kujutamise vahend.  See mõte vabastab meie loovuse, see on kunsti tegemise esmane õppetund ja kingitus.

Kunstniku elu ei lõppe vanusega, nagu arvavad mõned kriitikud. Tantsu loovad inimesed, inimesed ja ideed. Publikuna saab selle loova impulsi endaga kaasa võtta ja kanda oma igapäevaellu.
 
Koreograaf Trisha Brown sündis 25. novembril 1936. aastal Aberdeenis, Washingtonis. Alates 1961. aastast tegutses ta New Yorgis ning oli tihedalt seotud postmodernse Judsoni tantsuteatriga. Tema liikumisuurimus otsis igapäevasest erakordset. Brown seadis olemasolevad arusaamad etenduskunstidest küsimuse alla, nihutades seeläbi oma kaasaja koreograafia piire ning muutes moderntantsu alatiseks.

1970. aastal asutas Brown oma kompanii ning alustas pikaajalist koostööd kunstnik Robert Rauschenbergiga. Browni töö läbivaks tunnusjooneks on sujuv ja samas ootamatult geomeetriline stiil. Teda huvitanud teemade specter on avar, ulatudes soorollidest ja teadvustamatust argiliikumisest klassikalise muusika koreograafilise kompositsiooni ning tehnoloogiliste võimalusteni.

Brown tegutses ka kujutava kunstnikuna, tema töid on eksponeeritud näitustel, galeriides ja muuseumites üle kogu maailma.

Alates 1961. aastast lõi Trisha Brown üle 100 tantsulavastuse ning talle on omistatud arvukalt kõrge tunnustusega autasusid, muuhulgas ka viis stipendiumi USA Rahvuslikust Kunstisihtkapitalist. 1988. aastal määrati Brownile Prantsuse Vabariigi kunstide ja kirjanduse orden. 1994.–1997. aastatel kuulus ta USA Rahvuslikku Kunstinõukokku ning 2003. aastal tunnustati teda Rahvusliku Kunstide ordeniga. Talle on määratud arvukalt audoktori tiitleid, ta oli Ameerika Kaunite Kunstide ja Kirjanduse Akadeemia auliige ning 2011. aastal määrati talle prestiižne Dorothy ja Liliani Gishi nimeline auhind "silmapaistva panuse eest maailma ilusse ja inimkonna elu nautimise ja mõistmise võimesse".


RAHVUSVAHELISE TANTSUPÄEVA SÜNDMUSED EESTIS

23.–29. aprill

28.–29. aprill
TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

28.–30. aprill
Erinevate Tubade Klubi

28.–30. aprill
ARSi maja Tallinnas

28. aprill – 7. mai
Jõhvi Kontserdimaja

29. aprill kl 10.00
Kanuti Gildi SAAL

29. aprill kl 13.05

29. aprill kl 19.00
Sõltumatu Tantsu Lava

29. aprill kl 19.00
Rahvusooper Estonia