NAKS 2024 kõrvalprogrammist leiab mängulised peegeldused, arutelud, töötoad ja inspiratsioonikonverentsi
06.11.2024 12:58
Eile, 5. novembril algas Tartus noore vaataja teatri festival NAKS 2024, mis kestab laupäeva, 9. novembrini. Viie päeva jooksul etenduvad Euroopa kultuuripealinnas 11 lavastust Eestist ja viis välismaal ning vaatamist jagub igas vanuses pereliikmetele, õpilastele, teatritegijatele ja haridustöötajatele. Põhiprogrammi sees, küljel ja järel toimuvad mängulised peegeldused ja vestlused, arutelud, töötoad ning laste- ja noortekultuuri inspiratsioonikonverents.
Publik saab oma mõtteid ja tundeid omavahel ning etendajatega vahetult jagada pärast järgmisi etendusi: "Kolm õde" (Big Wolf Company), "TEE, NAGU ÜTLEN" (Bobbi Lo Produktion), "Lilli" (Must Kast), "Sõnalausuja. Seal, kus metsamühin alguse sai" (Teoteater koostöös Nähtamatu Teatriga), "Ilma" (Zuga Ühendatud Tantsijad), "Mänguline Tiiger (Barrowland Ballet) ning "Seotud" (Vene Teater). Truppidega saab muljetada, liikuda, joonistada, vestelda ja mängida, et kogetu kestaks kauem.
Festivali töötubadesse oodatakse lapsi, õpetajaid, teatritudengeid ja -professionaale ning beebisid koos vanematega. Slovakkia nukukunstnik Katanari kutsub looduslikest materjalidest olendeid meisterdama, Rootsi tantsutrupp Bobbi Lo Produktion laste ja noorte kaasamisviise (teatris) avastama, Ilieh teatri juht Heili Lindepuu ainetunde tantsuga mitmekesistama ning Helena Krinal tasakaalu arendavaid ja loovust julgustavaid objekte ja liikumist uurima.
Kolmapäevast reedeni toimub Tartu Uues Teatris kolm arutelu, kus võetakse vaatluse alla teemad, milles põimuvad teater, noor vaataja ja ühiskond. Siim Rahnu, Piret Soosaar-Maiberg ja Keiu Virro kõnelevad teatrist (erivajadustega) laste hariduses; Anett Pillmann, Kati Käpp, Markus Laanoja ja Ronja Talunik teatrist kirjutamisest koolis ("Kirjutatud ja kirjutamata teater"), Kirsten Simmo, Tiina Mölder ja Tuuli Potik NAKS festivali hetkeseisust ja tulevikust ("NAKS – kuhu edasi?"). Temaatilised arutelud on mõeldud pigem täiskasvanud festivalikülastajale, kuid muidugi on oodatud ka nooremad huvilised.
Festivali viimasel päeval kohtub laste- ja noortekultuuri inspiratsioonikonverentsil kümme noort, et arutleda omaealistega jätkusuutlikkuse olemuse, omaduste ja ohtude üle. Mis, miks ja millal innustas noori oma südamehäält kuulama, hoogu andma või minna laskma? Kuidas hoida vanu väärtusi pidevalt uuenevas maailmas? Kuidas kunst ja kultuur ikkagi maailma muudavad? Aga mis ühendab arvutimänge, küpsetamist ja aktivismi? Kuidas elada nii, et inimesed ja asjad kestaksid?
Konverents ja arutelud on kuulajatele tasuta.
Rohkem infot leiab NAKS festivali kodulehelt.
Pildil stseen Helena Krinali lavastusest "Kujumuutja". Foto: Eesi Raa Oreškin