Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Näidendikuu 2018

26.09.2018 13:37

Oktoober on näidendikuu. Teemakuu tähistamist alustati 2014. aastal Eesti Teatri Agentuuri algatusel eesti näidendi kuuna ning nüüdseks on see laienenud näidendikuuks, millesse võivad panustada kõik teatri- ja kirjandushuvilised, kes näidendižanri erilisust ning vajalikkust tunnevad ja kõrgelt hindavad. Näidendikuu ajakava koosnebki üritustest, mis puudutavad näitekirjandust, selle sünni- ja arengulugu ning kaasab teatreid ja teatrile kirjutajaid.

VALIK NÄIDENDIKUU SÜNDMUSI: 

3.–6. oktoobrini toimub Vene Teatris kaasaegse dramaturgia laboratoorium "Ajastu portree". Laboratoorium on pühendatud vene keeles kirjutavatele dramaturgidele, kes elavad väljaspool Venemaad. Autorid, kelle loomingut laboratooriumi raames esitletakse, elavad Valgevenes, Kasahstanis, Iisraelis, Leedus jt riikides. Osalejate näidendeid tutvustavad Vene Teatri näitlejad. Iga näidendi lugemise järel toimub aruelu koos vaatajatega, kes saavad oma sõna kaasa öelda ning esitada autorile küsimusi. Tuvu laboratooriumi ajakavaga SIIN. Sissepääs kõigile tasuta. 

*

Neljapäeval, 4. oktoobril kell 19.00 esitletakse Eesti Draamateatri Maalisaalis Eesti Teatri Agentuuri raamatusarja uut kogumikku "teater | näidendid | skuespil. Valik taani näidendeid", mis koondab valikut uuemast taani näitekirjandusest. Raamatust leiab neli näidendit: Astrid Saalbachi "Kutse" (tlk Maarja Siiner), Peter Asmusseni "Keegi ei kohta kedagi" (tlk Eva Velsker), Rhea Lemani "Gorilla" (tlk Anu Laanemets) ja Christian Lollike "Normaalne elu ehk Keha ja võitlusväli". Põhjaliku järelsõna on kogumikule kirjutanud Annelis Kuhlmann. Näidendikogumiku esitlusele järgneb Christian Lollike näidendi ettelugemine. Taani keelest on näidendi tõlkinud Eva Velsker, lavastajana juhendab Harriet Toompere. Loe sündmuse kohta lähemalt SIIT. Piletid saadaval Piletimaailmas. 

*

Teisipäeval, 16. oktoobril kell 13.00 toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses Eesti Teatri Agentuuri 2018. aasta laste ja noortenäidendite võistluse võitjate väljakuulutamine ja premeerimine. Üritusel saab näitlejate esituses kuulata katkendeid uusimast näitekirjandusest, kohtuda ning vestelda värskete preemiasaajate ning žüriiliikmetega. Seekordne võistlus sai teoks koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse, NUKU teatri ja VAT teatriga. Võistlusele saadeti 26 teksti, mida luges kuueliikmeline žürii koosseisus Krista Kumberg, Rita Rätsepp, Mihkel Seeder, Liis Sein, Kirsten Simmo ja Taavi Tõnisson. Lisainfo SIIT

*

Esmaspäeval, 22. oktoobril kell 16.00 toimub Tallinna Linnateatri Teatrisõprade klubis üritus "Teater loeb". Sel korral on näitlejate lugemislauale jõudnud Johan Elmi näidend "Vask". Elmi draama kõneleb kunstist, kunstniku vastutusest ja ohverdustest, mida kunsti nimel ollakse valmis ette võtma. Elmi tabusid kompavas näidendis kohtume psühholoogiliselt nüansseeritud tegelastega, kelle vahetult voolav dialoog mõjub kujutlusvõimele kahtlemata ergutavalt. Näidend ka Eesti Teatri Agentuuri 2017. aasta näidendivõistlusel kolmanda preemia. Linnateatri näitetrupist osalevad lugemisel Rain Simmul, Alo Kõrve ja Liis Lass. Lisaks liitub ühe näidendi tegelasena ja ühtlasi ettelugemise lavastajana Johan Elm ise. Ettelugemisele järgneb arutelu. Kõik on teretulnud ja sissepääs tasuta. Lisainfo SIIT

*

Esmaspäeval, 22. oktoobril kell 18.00 toimub Raadioteatri kuuldemängude võistlusel teise auhinna saanud Urmas Alase teksti "Reservaat" avalik kuulamine ning kohtumine lavastaja ja näitlejatega. Kuuldemängu režissöörina debüteerib Tambet Tuisk. Osades Marika Vaarik, Rea Lest, Gert Raudsep. Helirežissöör Külliki Valdma. Varasemalt on 1988. aastal Raadioteatris lavastatud Urmas Alase ulmekuuldemäng "Kaitseingel". Tema kuuldemäng "Reservaat" kandub samuti ulmelisse keskkonda, tegeledes inimlike teemadega ning mõtestades huvitava nurga alt kultuuri ja loomingut. Esiettekanne eetris on 27. oktoobril kell 19.05. Vikerraadios, 28. oktoobril kell 7.00 Raadio 2s ja 15.05 Klassikaraadios.

*
Kolmapäeval, 24. oktoobril kell 19.00 toimub lavakooli valges saalis (Toom-Kooli 4, Tallinn) dramaturgisuuna üliõpilaste tekstide ettelugemine "VaheLugemine - VaheKuulamine" Lugemisele tulevad Elo Järve "Esimene kohting" ja Roos Parmase "Natüürmort fraasidega". Tegemist on töös olevate näitemängudega, mida nende autorid hiljem edasi kirjutavad. Soov on teha kuulajatega üks vahelugemine, et autorid kuuleks oma teksti "uue kõrvaga". Näidendite autorid ja lugejad on lavakooli noorema kursuse ehk 30. lennu tudengid. Kursuse juhendaja on Lembit Peterson, dramaturgisuunal Andri Luup. Lugemine on ühe vaheajaga ja kestab u 1,5 tundi. Kõik huvilised on oodatud! Üritus on tasuta.

*
Reedel, 26. oktoobril toimub Eesti esimene loovkirjutamise konverents "Mis on hea teksti valem?", mida korraldab Drakadeemia. Konverentsi eesmärk on kutsuda kokku loovkirjutamisega tegelevad ja sellest huvituvad inimesed, et mõtestada kirjutamise ja selle õpetamise olemust, otsida ühisosi erinevte praktikute töös ja näha, millised inimesed ning millistel põhimõtetel Eestis loovkirjutamist õpetavad. Päeva jooksul toimuvad ettekanded, loovkirjutamisõpetajate paneeldiskussioon ja kõigil külalistel on võimalik osaleda kahes loovkirjutamise töötoas. NB! Paraku on konverentsi kohad täitunud ja rohkem huvilisi konverentsile registreerida ei saa. Küll aga salvestavad korraldajad kõik ettekanded ja paneeldiskussiooni ning teatavad peatselt, kuidas ja kust salvestist vaadata saab. Tuvu ajakavaga lähemalt SIIN