Mari-Liis Küla juubelinäitus “Karakter värvis ja vormis”
26.06.2014 10:40
Esmaspäeval, 30. juunil kell 15 avab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum oma Assauwe linnatornis teatrikunstnik Mari-Liis Küla 90. sünnipäevale pühendatud näituse "Karakter värvis ja vormis". Näituse koostajaks on tänaseni tegusa juubilari kõrval praeguse aja üks hinnatumaid teatrikunstnikke Ene-Liis Semper.
Näituse idee autor, muuseumi teatriosakonna juhataja Kirsten Simmo: „Mari-Liis Küla kunstnikupanus eesti teatrilukku on aukartustäratav. Kui tema isiklikule loomepagasile lisada juurde Voldemar Panso legend, saame kokku nii võimsa tandemi, et raske on midagi võrdväärset kõrvale panna. Panso pärand ringleb täna juba rohkem lugudes ja mälestustes, kuid Mari-Liis Küla tööl on käegakatsutavad jäljed – tema kunstnikukavandid ja kostüümid on reaalsel kujul muuseumis olemas ning annavad ilmekalt edasi kunstniku kujunemisteed, lavastuste sünnilugusid ja ajastu konteksti. Ene-Liis Semper näituse kujundajana oli esimene valik ning kahtlemata on kahe nii silmapaistva kunstniku koostöö inspireeriv ja paljulubav. “
Mari-Liis Küla aktiivne loomeperiood algas 1950. aastatel Rakvere teatris ning on kestnud üle kümnendite, kuid enim tunnustust pälvis ta 1965–1976 peakunstnikuna Noorsooteatris ja Draamateatris koos Voldemar Pansoga töötades. Mari-Liis Küla kujundused ja kostüümid paistsid silma avangardsuse, lakoonilisuse, kindlajoonelise stilistika, põneva koloriidi ja maitsekusega. Tipplavastustest väärivad nimetamist näiteks „Kevade“ (1969), „Hamleti“ (1966), „Inimese ja revolutsiooni“ (1970) kujundused Noorsooteatris, „Inimene ja inimene“ (1972), „Tants aurukatla ümber“ (1973), „Meie nooruse linnud“ (1973) jt Draamateatris. Silmapaistvaid kunstnikutöid valmis ka teistes teatrites – „Joanna tentata“ Estonias (1971), „Inimese tragöödia“ Vanemuises (1971) jm.
Mari-Liis Küla on olnud paljude Eesti teatrikunstnike õpetajaks ERKIs. Kuigi Ene-Liis Semper ei kuulu tema õpilaste hulka, seob neid vastastikune huvi ja sümpaatia. Ka loomekäekirjas võib märgata sarnasust – eri ajastuste kontekstis on kriitikud mõlema kujundustes näinud kontseptuaalset täpsust, avangardust, stiili ja maitsekust.
Näitusel on eksponeeritud Mari-Liis Küla kunstnikukavandid ja kostüümid. Ekspositsioon jääb Assauwe tornis külastajatele avatuks kuni septembri lõpuni. Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.
Ele Pajula
teabejuht
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Tel: 644 2132, 5551 5485
E-post: [email protected]
http://www.tmm.ee