Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kuulamised. AUDITORIUM DANTIS: ‘Põrgu’ kolmes jaos”. Kolmas õhtu. 07. märtsil kell 20.00

03.03.2014 16:45

Katkendeid Dante Alighieri "Põrgust" loevad Theatrumi näitlejad. Muljeid jagab Itaalia suursaadik Marco Clemente. 7. märtsil kell 20.00 Kloostri Aidas.

TLÜ Kirjastuse ja Theatrumi koostöös leiab jaanuaris ja veebruaris 2014 aset kolmest lugemisõhtust koosnev sari, mille käigus kannavad Theatrumi näitlejad ette Dante Alighieri (1265-1321) eepilise poeemi „Jumalik komöödia“ esimese osa, 33 laulust koosneva „Põrgu“.

Dante „Jumalik komöödia“ on allegooria hinge teekonnast Jumala juurde, kujutades minategelase rännakut Põrgusse, Purgatooriumi ja Paradiisi 1300. aasta ülestõusmisnädalal. See pole lihtsalt Dante kui autori fantastiline nägemus, vaid kannab endas keskaja intellektuaali püüdu esitada täielik ja süstemaatiline pilt kogu universumist, milles ajalooline maailm suhestub Jumala ettemääratud igavikulise korraldusega.

Ses suhtes on Dante poeem võrdväärne hiliskeskaja summa’dega, teoloogiliste-entsüklopeediliste filosoofiatega, ent selle funktsioon on ikkagi teine: lugejat kutsutakse asetuma sellise nimitegelase rolli, kes tunnistab ja kogeb inimeseks olemise ülevust ja traagikat, mis on kõige otsesemalt seotud inimese vabal tahtel konkreetsetes ajaloolistes situatsioonides tehtud valikutega, mille eest tal tuleb igavesti vastutada. Ka ilma ajaloolisse ja poliitilisse tausta ning hiliskeskaja mõttemaailma süvenemata on „Jumalikku komöödiat” võimalik nautida kui suurepärast kunstiteost, mille autor hiilgab rikkaliku kujutlusvõime ja oivalise vormitajuga.

Kuulajaid abistavad „Põrgus“ orienteeriumisel Tallinna Ülikooli lektorid, kes esinevad lühiloengutega. Dante ja Vergiliuse teekonda aitavad näitlikustada „Jumaliku komöödia“ illustratsioonid Gustave Dorélt, William Blake'ilt jt.