Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kumu kutsub avastama teatrimaailma graafikas

01.11.2011 16:56

Kolmapäevast, 26. oktoobrist saab Kumu kunstimuuseumis näha teatrikunsti teemalist graafikat ja plakatikunsti. Näitusel "Teatrimaailm eesti graafikas 1970.–1980. aastatel" eksponeeritakse Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni kõige arvukamat osa – graafikat – esindavaid graafilisi lehti ning sürrealismist mõjutatud teatriplakateid.

"1970.-1980. aastatel oli kultuuriväli Eestis kinnine ruum, otsekui teatrilava, kuhu koondub valgusvihuna tähelepanu," ütles näituse kuraator Anne Untera. Teater täitis neil aastatel ka dramaturgiast ja kirjandusest kaugeid poliitika, ajalooteaduse jm ülesandeid. Teatri rituaalid huvitasid ja huvitavad inimesi ka selletõttu, et need tähistavad sidet laiema kultuuriväljaga ning aitavad ületada sotsiaalset tegelikkust.

Vive Tolli tegi näituse jaoks mitmeid järeltrükke oma 1970.–1980. aastate plaatidelt. Tema graafikas on näha liikumiselt tabatud inimesed, erinevad ruumitasandid ja tähendusi kandvad rekvisiidid - kõik see, mis on oluline muusikateatri laval. Tallinna vanalinna arhitektuur on samuti Tolli töödes teatriga ühendatud, linnamüüriga piiratu ongi tema jaoks suur näitelava.
Marju Mutsu ofortide spontaanselt tekkinud struktuur on sageli seotud filosoofilise klaaspärlimänguga. Loomisrõõm võrdus Marju Mutsu jaoks nii näitleja kui kunstniku puhul tema vastutusega.

Teater on alati olnud lähenemisteeks maailmakultuuri klassika juurde, lava kui esinemisruum või lahtise taeva all paiknev areen võib tähendada ka eluteatrit või muusade asupaika parnassi. "Selliselt võiks vaadelda näitusel Enno Ootsingu ja Anu Juuraku teatriteemalist graafikat," ütles Anne Untera.

Teise poole väljapanekust moodustab eesti plakatikunst muuseumi graafilise disaini kogust. Popkunsti puhaste värvide ja selgelt loetavate kujundite ning šriftide (näiteks Leo Lapini tööd) kõrval hakati kultuuriplakati puhul kasutama fotomontaaži ja lavastusefekte.
Tolleaegsete tehniliste võimaluste juures, enne nn digipööret, lõid kunstnikud sellega erilise koolkonna.

Ülo Emmus ning tandemina koos töötanud disainer Villu Järmut ja fotokunstnik Enn Kärmas olid juhtivad plakatistid, kelle teatriplakatite fotomontaažid töötasid sürrealistlikult irriteerivalt ja mitmetähenduslikult. Välja on pandud graafilise disaini kogust ka Aili Ermeli ja Jüri Kassi kultuuriplakateid.

Näitust "Teatrimaailm eesti graafikas 1970.–1980. aastatel" saab vaadata 25. märtsini 2012 Kumu 4. korruse A-tiivas asuvas graafikakabinetis.

Lisainfo :
Anne Untera
Näituse kuraator
Tel: 524 6364
E-post: [email protected]

Eesti Kunstimuuseum
Weizenbergi 34 / Valge 1
10127 Tallinn
www.ekm.ee