Kultuuriministeeriumi era- ja munitsipaalteatrite taotlusvooru hindamisprotokoll on valmis tutvumiseks
08.11.2024 14:09
Era- ja munitsipaaletendusasutuste taotlusvooru hindamiskomisjon hindas 2024. aastal 17 taotlust, komisjon tegi ettepaneku eraldada tegevustoetus kaheksale etendusasutusele.
Komisjoni protokolli, kus on kirjas hinded ning põhjendused, saab lugeda Kultuuriministeeriumi kodulehel. Kõrgeimad koondhinded said VAT Teater (91), Tallinna Linnateater (85) ja Piip ja Tuut Teater (81).
"Lävendi ületasid ehk toetusele kvalifitseerusid eriilmelised etendusasutused, mis rikastavad meie teatrivaldkonna mitmekesisust ning kompavad teatrikunsti piire. Eesti teatriekspertide tippudest koosnev komisjon tegi oma tööd väga professionaalselt. Lisaks esitatud dokumentidele tugines komisjon oma otsuste tegemisel ka kohtumistele kõikide taotlejatega, kus sai esitada lisaküsimusi ning teatritel oli võimalus oma taotluse tausta täiendavalt selgitada. Samuti oleme soovijatele komisjoni hinnangut täpsustanud ja pikemalt lahti selgitanud. Sel aastal viisime taotlusvooru läbi ka oluliselt varem, et teatrid saaksid enda eelarveid planeerida," ütles kultuuriministeeriumi teatrinõunik Marie Anett Heinsalu.
Komisjon hindas taotlusi ettenähtud kriteeriumite alusel, protokollitud põhjendus ja hinded on komisjoni arutelu käigus tekkinud subjektiivsete ekspertarvamuste süntees. Komisjoni kuuluvad valdkonna esindusorganisatsioonide nimetatud liikmed – oma esindaja(d) esitavad komisjoni Eesti Etendusasutuste Liit, Eesti Tantsunõukogu, Eesti Teatriliit ning Eesti Teatri Agentuur. Rohkem infot taotlusvooru kohta leiab Kultuuriministeeriumi kodulehelt.
Tänase seisuga on komisjon kõik laekunud taotlused läbi vaadanud ja komisjon on oma töö lõpetanud. Komisjoni hindamistulemuste põhjal kavandatakse toetust eraldada kaheksale teatrile. Toetuse eraldamise kohta tehakse otsus ning toetused makstakse välja pärast riigieelarve kinnitamist Riigikogus. Tulenevalt kultuuriministri määrusest on Kultuuriministeeriumil õigus jagada kuni 4% taotlusvooru eelarvest taotlejate vahel, kellel võrreldes eelmise kalendriaastaga tegevustoetuse summa väheneb. Määrusest tulenevat võimalust on kultuuriminister kasutanud ning see jaotus kajastub juba protokollis.
Vooru esitati 17 taotlust summas 6 223 111 eurot, vooru eelarve ilma 3-aastaste toetusteta on ligi 2,5 korda väiksem ehk 2 462 061 eurot.
"Seoses riigieelarve kärbetega vähenes ka era- ja munitsipaaletendusasutuste taotlusvooru maht. Eelmisel aastal oli valdkonna esindajate soovil esmakordselt võimalus taotleda ka kolme-aastaseid toetusi, mis andsid viiele teatrile pikemaajalise kindluse. Nendele etendusasutustele määratud summasid ei kärbitud, et tagada neile tegutsemiskindlus," lisas Heinsalu.
Foto: Kultuuriministeerium