Kuldne Mask Eestis 2021 toimub 5.–26. oktoobrini
17.09.2021 11:03
Teatrifestivalil Kuldne Mask Eestis 2021 toimub 5.–26. oktoobrini, ning traditsiooniliselt saab näha vaid Venemaa teatri paremiku. Kõikidel etendustel on eestikeelne sünkroontõlge.
Festivalikavaga saab tutvuda festivali kodulehel.
Kui on küsimusi piletite saadavuse/hindade kohta, siis palun kirjutage otse aadressile [email protected]
Piletid on saadaval ka Piletilevis.
Festivali tõmbenumbriteks on kaks Moskva Rahvaste Teatri tööd:
Lavastus "Gorbatšov" koos kahe suurepärase näitlejaga jutustab inimesest, kes suutis muuta püsivana ja kindlana tundunud elukorraldust ja mõjutada miljonite inimeste elu. „Just tema joonistas ümber kogu Euraasia kaardi, just tema leidis üles võtme, pääsemaks vanglast, milles me elanud olime… Mina isiklikult arvasin varem, et NSVL lagunes majanduslikel põhjustel. Nüüdseks olen veendunud, et seda tegi üks inimene,“ arvab etenduse lavastaja Alvis Hermanis. Kogu lavastus on üles ehitatud dokumentidele: tegelikele mälestustele, peategelase enda ning teda ümbritsevate inimeste jutustustele, kirjadele, videosalvestustele. Seejuures on Alvis Hermanis püüdnud igati vältida ametlikkust: ta on kogu loo teinud võimalikult intiimseks ning inimlikuks, tuues välja eelkõige Gorbatšovi ja tema abikaasa Raissa armastusloo tervikuna. Siiski, vaatamata tõsielulisusele, moodustub üllataval kombel etenduses täiesti uus müüt sellest paarist.
Teine lavastus on "Iraani konverents" Ivan Võrõpajevi näidendi põhjal. Võrõpajev on hetkel vene autoritest Euroopas kõige kuulsam, teda lavastatakse ka Eestis üsna aktiivselt. Laval etendatakse konverentsi, kus maailma intellektuaalse eliidi esindajad arutavad Lähis-Ida teemat. Selle tulemuseks on ülimalt aus jutuajamine, mis puudutab kaasaja inimese valupunkte, ja Afganistani viimaste sündmuste valguses muutuvad näidendi teemad mitte ainult aktuaalseks, vaid ka reaalseteks murekohtadeks.
Festivali programmi sattus ka Moskva teatri Sovremennik üks viimastest esietendustest. See on teatri uue kunstilise juhi Viktor Rõžakovi omamoodi manifest, ta on lavastanud ka Eesti Draamateatris ja Vene Teatris. Lavastus "Kogutud teosed" jutustab "igavesest isade ja poegade vastastikusest mittemõistmisest" ning väikestest tragöödiatest, mis on igas perekonnas vältimatud.
5. oktoobril toimuval festivali avamisel Alexela Kontserdimajas mängitakse lavastust "Naljamehed", milles teeb kaasa tuntud vene näitleja Konstantin Raikin. Ta mängib peaosa vene klassiku Aleksandr Ostrovski vähemtuntud näidendis. Kriitikud on etendust nimetanud kaasaegseks teatri menukiks, mis räägib armastusest ja vaesusest ning milles tuleb esile Satirikoni teatri unikaalne omadus – oskus rääkida tähtsatest asjadest läbi huumori. Lavastus on huvitav eriti neile, kes armastavad head psühholoogilist teatritükki.
Konstantin Raikinit ei näe ainult Tallinnas, vaid ka Kohtla-Järvel, kus näitleja mängib oma monolavastuses "Oma häälega". Laval kõlavad armastatud poeetide luule, jutustused elukutsevalikust, lapsepõlvest, vanematest ning mõtted teatrist.
Lisaks draamalavastustele on festivali kavas ka teatri Ballett Moskva ja Belgia koreograaf Jeroen Verbruggeni lavastus "Tantsupõrand". See on ilus ja dramaatiline tantsumaraton, mis oli 1920. aastatel Ameerikas väga populaarne. Selles loos on peadpööritavat kiirust, lüürikat, draamat ja ka tõeliselt traagilisi noote. Lavastust mängitakse Tallinnas ja Narvas.
Kõige väiksematele teatrihuvilistele on programm "Laste weekend" ning see pakub lausa nelja Peterburi teatri Karlsson Haus lavastust eri vanuses lastele vahemikus 3–12 eluaastat. Lavastust "Lugu ausõnast" mängitakse kahes keeles – eesti ja vene keeles, sellest on kutsutud osa võtma ka Eesti Noorsooteatri näitleja Taavi Tõnisson.