Kanuti Gildi SAALi 15. sünnipäev
19.01.2016 14:50
Kanuti Gildi SAAL tähistab sel hooajal oma 15. sünnipäeva. Kanuti Gildi SAAL sai alguse 2001. aastal ja tagasi vaadates on selge, et tegu oli kultuuripoliitiliselt tähelepanuväärse sündmusega. Tegemist oli Eestis tundmatu, aga “vanas-euroopas” juba tavapäraseks saanud etenduskunstide keskuse formaadiga, mis erines põhimõtteliselt meie regioonis peamiselt tegutsevatest repertuaariteatritest ja ühekordsetest teatriprojektidest.
Kanuti Gildi SAAL on jätkuvalt trupita, kuid kunstilisi valikuid tegeva juhtimisega stiilideülene kunstikeskus, mille kõik tegevused on kureeritud. Selle formaadi vajalikkuse parimaks tõenduseks on fakt, et tänaseks on selliseid keskusi Eestisse tekkinud veel mitmeid. Kõigi tegutsemisaastate jooksul on Kanuti Gildi SAAL end pidevalt redefineerinud läbi nende kunstnike, kes on siin oma töid loonud või esitlenud. Kanuti Gildi SAAL on platform, mille kunstiliseks valikuks on piirimail liikuvad, otsiva mõtlemisega kunstnikud.
Kanuti Gildi SAALi 15. hooaega tähistame mitmesuguste ettevõtmistega, mis on suunatud nii käesolevale hetkele kui tulevikku, aga erandkorras, sünnipäeva puhul, pühime tolmu ka Kanuti gildihoone minevikult. On huvitav, et majast, mis on olnud viimase viieteistkümne aasta jooksul kaasaegsete etenduskunstide keskmeks ning enne seda paljude kultuuriajalooliste algatuste ja ühe vanima gildi peakorteriks, pole ilmunud ühtegi kirjutist. Seeõttu oleme palunud mahlaka ütlemisega ajaloolasel Ott Sandrakul teha kokkuvõtte sellest värvika kultuuriloolise tähendusega majast. Valmiv raamat on esimene Kanuti gildist ja selle hoonetest.
27. jaanuaril esietendub Helsingis ja Tallinnas resideeruvate etenduskunstnike Renzo van Steenbergeni, Juha Valkeapää ja Emer Värgi lavastus “2341 AD”.
“2341 AD” on audiovisuaalne installatsioon-lavastus, mis loob pildi aastast 2341. Inimkond on kadunud. Mis on alles jäänud? Milline on maailm peale inimkonda, ilma meie, inimesteta? Milline on planeet kui eelnevast tsivilisatsioonist on alles ainult kaja? Kas siin oleks üksildane? Kas see oleks vabastav? Kas siin valitseks post-apokalüptiline, hüljatud kaos? Või oleks tegemist rahuliku paradiisiga, mille jälgedest ja kajadest oleks võimalik aimata eelnevat? Mida oleks vaja meie jälgede kustutamiseks? Ning kui me oskaks nendele küsimustele vastata, siis kas meid hirmutaks rohkem enda tegude tagajärjel tekkinud muutused või looduse taastumisvõime?
Kasutades helisid ja visuaale loovad vokaal- ja etenduskunstnik Juha Valkeapää (Helsingi), helikunstnik Renzo van Steenbergen, videokunstnik Emer Värk, installatsiooni kunstnik Arno Scheper (Haag) ja dramaturg Mart Kangro maailma, mis ei ole tühi kuid on hüljatud, inimtühi, maha jäetud. See pole väljasurnud vaid pidevas muutumises, ainult inimesi pole enam.
Esietendus ja etendused: 27.-30. jaanuaril 2016 kell 19.30 Kanuti Gildi SAALis, Tallinnas. Etendusele 29. jaanuaril järgneb vestlus autoritega, mida viib läbi Mart Kangro (inglise keeles).
Järgmised etendused: 19., 20., 25., 26. ja 27. veebruaril 2016 Mad House'is, Helsingis.
Lisainfo: www.saal.ee
Lisainfo:
Eneli Järs
+372 5069655 / [email protected]
Kanuti Gildi SAAL / MTÜ Teine Tants