Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Juubilariks on legendaarne muusik Erich Loit

20.05.2008 16:52

20. mail saab 80-aastaseks kauaaegne Estonia sümfooniaorkestri vioolamängija ning Vabariikliku Noorte Viiuldajate Ansambli asutaja Erich Loit.
Erich Loit sündis 1928. aastal Virumaal Erras. Viiuliõpinguid alustas ta Rakveres ning 1951. aastal lõpetas ta Tallinna Muusikakooli muusikateooria erialal, õppides samas ka orkestridirigeerimist. 1959. aastal lõpetas Erich Loit Tallinna Riikliku Konservatooriumi vioolaerialal. Aastatel 1954-2003 oli Erich Loit Estonias vioolamängija (1964-1973 rühmakontsertmeister) ning Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Muusikakeskkoolis orkestriklassi õpetaja.

1964. aastal asutas Erich Loit Vabariikliku Noorte Viiuldajate Ansambli ja oli aastani 1994 selle kunstiline juht ja dirigent. „Erich Loidist on võimalik rääkida ainult ülivõrdes. On ta ju olnud vähemalt ühele põlvkonnale keelpillimängijatele iidoliks, kui kasutada tänapäevast kõnepruuki. Tagantjärgi mõeldes tundub uskumatu, kuidas ta oskas ja suutis sellise suure lastehulga distsipliinile allutada ja anda kõigile musitseerimisrõõmu. 1985. aastal, kui meist said kolleegid Estonia orkestris, said sama soojus ja sõbralikkus, elutarkus ja -kogemus osaks mulle kui uustulnukale. Erich Loit oskas otsustavatel hetkedel liita tervet kollektiivi ja toita ühisvaimu. Arvan, et suuresti tänu temale on ühtsuse vaim orkestris ja vioolarühmas säilinud ja edasi kandunud tänaseni”, ütleb Estonia vioolarühma abikontsertmeister Mari Aasa.

Alates aastast1955 juhatas Erich Loit laulu- ja tantsupidudel keel- ja rahvapilliorkestreid, oli 1985. aastal üldlaulupeo keelpilliorkestrite üldjuht ja 1994. aasta üldtantsupeo muusikaline juht.

Veel on ta töötanud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis teadurina ning koostanud muusikaalaseid näitusi, avaldanud raamatud „Muusikainstrumendid ja orkestrid”, „Vabariiklik Noorte Viiuldajate Ansambel” ja „Ma ise ilutegija”. 1974. aastal nimetati ta ENSV teeneliseks kunstitegelaseks. Ta on pälvinud Valgetähe IV klassi teenetemärgi ning Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi teenetemärgi Hõbesõlg.