Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja tunnustuspreemia laureaat on Tiina Pikas

22.11.2022 10:36

19. novembril 2022 toimunud tantsuhuvihariduse galal anti välja 2022. aasta Gerd Neggo preemia, mille pälvis Tiina Pikas.

Eesti tantsuajaloo suure mõjutaja, tantsija, tantsulavastaja ja pedagoogi Gerd Neggo (09.11.1891–01.09.1974) nimelise tantsuõpetaja preemia eesmärgiks on tunnustada pühendunud tantsuõpetajat, kelle töös peegeldub meisterlikkus ja sisukus, avatus ja koostöövalmidus ning tegusus ja tahe panustada Eesti tantsuellu. 2022. aasta Gerd Neggo preemia kandidaadid olid Andre Laine, Gertrud Kuusmaa, Helen Veidebaum, Inge Arro Saarsalu, Ingrid Jasmin, Janne Ristimets, Marge Ehrenbusch, Merle Saarva, Marju Võrno, Olesja Kazeko, Sille Kapper-Tiisler, Tiina Pikas, Tõnu Veiler ja Zoja Mellov.

Tänavune laureaat Tiina Pikas on väsimatu flamenkotantsukultuuri ja -kogukonna edendaja Eestis. Tiina õppis aastatel 1979 kuni 1982 Viljandi Kultuurhariduse koolis tantsuõpetaja erialal ja 1984 suunati ta tööle Võhma kultuurimaja direktoriks. Kümne aasta jooksul oli Tiina kogu sealse kultuurielu korraldaja, juhendades lisaks teistele huviringidele seitset tantsuringi ning korraldades esinemisreise, hooajalisi tantsukontserte ja kõiki muid kultuuritegevusega seotud sündmusi. Sellel ajal tantsisid Võhmas kõik lapsed 1. kuni 12. klassini, lisaks täiskasvanute rahvatantsurühmad. Vahemikus 1990 kuni 1995 õppis Tiina Tallinna Pedagoogikaülikoolis kultuuriharidustöö organisaator-metoodiku erialal. Veel on Tiina õppinud Tallinna Ülikoolis kästitööesemete kunstilist kujundamist ja Tartu Ülikooli tantsuantropoloogia kursusel flamenkokultuuri. 2011. aastal õppis ta Hispaanias Sevillas Cristina Heereni Flamenkokunstide koolis flamenkokunsti ja -muusika ajalugu ning flamenkotantsu.

1995. aastal kolis Tiina perega Tartusse. Ta on töötanud Tartu Taara puiestee lastekodu kunstiõpetaja ja kasvatajana, Tartu Laste ja Noorte Majas minitekstiili õpetajana ja Tartu Katoliku Kooli käsitööõpetajana. 1999. aastal asutas Tiina flamenko- ja kõhutantsustuudio Duende, milles on võimalik õppida ka klassikalist india tantsu – Duende on siiani ainus omataoline Tartus ja Lõuna-Eestis. Tiina on aastate jooksul loonud toimiva metoodika erinevas vanuses ja erineva tasemega (flamenko)tantsijatega töötamiseks, suutes arusaadavalt ja selgelt juhendada nii algajaid, harrastajaid kui ka kutselisi tantsijaid. Paljud õpilased on järjepidevalt Tiina rütmides liikunud juba aastaid, mõned lausa kakskümmend aastat. Mõned õpilased on oma tantsuteed jätkanud ise flamenkotantsu õpetama hakates. Tiina on Duende iga-aastase kontsertsarja Primavera, mis sellel hooajal toimub juba seitsmeteistkümnendat korda, lavastaja, kunstiline juht ja kostüümide autor. Aastate jooksul on Tiina õmmelnud tuhandeid tantsimiseks sobilikke kostüüme rahvarõivastest flamenkokleitideni. Duende juhina on ta teinud koostööd paljude teiste Tartu tantsustuudiotega ning korraldanud rahvusvahelisele tantsupäevale pühendatud sündmusi, mis on andnud paljudele nii oma kui ka teiste stuudiote tantsijatele võimaluse laval särades oma kirge jagada.

Eelnevatel aastatel on Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja tunnustuspreemia pälvinud Leili Väisa, Meeli Pärna, Elena Poznjak-Kõlar, Anu Sööt, Eve Noormets, Irina Pähn, Inna Sulg, Anu Ruusmaa, Anne Tamm-Kivimets, Rene Nõmmik ja Raido Mägi.

Selle aasta 9. novembril möödus Gerd Neggo sünnist 131 aastat ning Gerd Neggo tunnustuspreemia anti välja 12. korda. Laureaadi väljakuulutamine ja preemia üleandmine toimus tantsuhuvihariduse galal 19. novembril Tallinnas. Sündmust korraldas Eesti Tantsuhuvihariduse Liit koostöös Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu ning Eesti Noorte Tantsu Ühinguga.

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt välja antavat Gerd Neggo nimelist tantsuõpetaja tunnustuspreemiat rahastab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja preemia suurus on 2000 eurot.

Pildil Tiina Pikas. Foto: Tauri Kirsipuu