Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

“Esimese lugemise” sarjas Paula Vogeli “Desdemona”

08.03.2006 10:52

Komapäeval, 8. märtsil kell 20 on Eesti Draamateatri Maalisaalis "Esimese lugemise" sarjas esmakordselt kavas tõlge: Paula Vogel "Desdemona. Näidend taskurätikust", mille on inglise keelest tõlkinud Evelin Banhard -
EHI romanistika ja tõlketeaduse ning -kunsti magistrant. Varem on ta inglise keelest tõlkinud lastekirjandust, "Desdemona" on tema draamatõlke debüüt.

Loevad:
Desdemona - Riina Maidre, Emilia - Mari Lill, Bianca - Elina Reinold.
Lavastajana juhendab Harriet Toompere.
 
"Desdemona" on teravmeelne spekulatsioon Shakespeare'i "Othello" teemal. Tegevus toimub Othello lossi tagatoas, nädal enne Desdemona viimast elupäeva. Sõna saavad "Othello" naised. Nad on meeste pilgu alt väljas ja räägivad avameelselt sellest, millest Shakespeare vaikis. Või mida ta ei teadnud. Avaneb jahmatav pilt. Meestele ingellikult süütuna tunduv Desdemona käib salaja bordellis litsiks, truu abielunaine Emilia unistab üksinda elamisest, prostituut Bianca on kindla käega ärinaine, kes kogub raha hea mehe kosimiseks. Shakespeare'i "Othello" traagilised sündmused ja intriig kadunud taskurätiku pärast on täpselt sama, ent selguvad tegelikud sündmuste käivitajad: Desdemona on intriigi autor, mitte ohver. "Desdemona" (1979) on kirjutatud austusavaldusena Wolfgang Baueri kuulsale näidendile "Shakespeare the Sadist".
 
Paula Vogel (1951) on USA Browni ülikooli loovkirjutamise professor, 1998. aastal pälvis tema näidend "How I Learned to Drive" Pulitzeri preemia. "Desdemonat" peetakse tema loomingule hästi iseloomulikuks: see on üldkehtiva hoiaku või tuntud teose kriitiline ümberkirjutus ehk kommentaar naisekesksest vaatepunktist. "Kõik mu näidendid kõnelevad võimust, suhetest ja soost," tunnistab ta. Vogel käsitleb kriitilisi teemasid: AIDS, pornograafia, prostitutsioon, homosuhted, soorollid. Tema keel on rikkalik ja julge, huumoritunnetus meisterlik.
 
Alusteksti, Shakespeare'i "Othello" tundmine ei ole "Desdemona" nautimiseks tingimata vajalik, ent tuleb kahtlemata kasuks.

Pilet 40 krooni, õpilastele ja pensionäridele 25 krooni. "Othello" pileti ettenäitajale on "Desdemona" pääse soodushinnaga.
 
Info:
Ene Paaver
tel 5264442