Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Draamateatri esimene lugemine: Juhan Peegel “Ma langesin esimesel sõjasuvel”

11.11.2019 14:06

Esimene lugemine: Juhan Peegel "Ma langesin esimesel sõjasuvel"
Mati Undi dramatiseering

27. novembril 2019 kell 19.00 Eesti Draamateatri Maalisaalis

Lugemine on pühendatud Juhan Peegli 100. sünniaastapäevale ning toimub Eesti Draamateatri ja Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklassi koostöös.

Vaikne kagutuul hellitab Eesti suveõhtuid. Seesama tuul on puhunud üle Pihkvamaa punaka mulla, kuhu jäi II maailmasõja alguses maha palju eesti poisse. 21-aastasena Punaarmeesse võetud Juhan Peegel kirjutab oma põlvkonna lugu – neist noortest meestest, kelle sünniaasta viis nad vägisi võõrasse väkke, aga ka sõja läbi teinud inimese teadmisest, "mis sai pärast".
Juhan Peegli sünnist möödus tänavu 100 aastat. Ta oli Tartu Ülikoolis ajakirjandusõppe rajaja ja mitme põlvkonna ajakirjanike õpetaja, samuti rahvaluuleteadlane, eesti regivärsi keele ja stiili uurija. Sõjas teenis ta kahurväelasena Eesti territoriaalkorpuses 1940–1941 ja Eesti laskurkorpuses 1942–1945, vahepeal oli Sverdlovskis tööpataljonis.

"Ma langesin esimesel sõjasuvel" ilmus 40 aastat tagasi. "Ometi oli see raamat oma ilmumisajal, 1978. (ajalehes) ja 1979. aastal, Afganistani sõja hakul ja venestuslaine tõusul ka ajalooliselt ilmutuslik. Temas oli vihjeid keelatud "eesti asjadele" ja vene politrukkide rumalusele. Autentseim kõigist ajaloolisist tõsiasjust oli noorte meeste ja loomade ühine hirm sõttamineku ees. Selle ees, kuidas miinikild elavast ilusast olendist nagu mikseris sodi teeb. Peegli dissidentlus tulenes tema ülesaamatust lihtsusest." (Jaan Undusk, "Eesti lugu: Juhan Peegel "Ma langesin esimesel sõjasuvel", Eesti Päevaleht,3. aprill 2009)

1979. aastal lavastas Kaarel Ird Vanemuises "Sõjasuve" dramatiseeringu, mille autoriks oli ta ise. Kuid Teatri- ja Muusikamuuseumis on säilinud Mati Undi dramatiseering, mis lavale ei ole jõudnud. Eesti Draamateater ja VHK teatriklass esitavadki teadaolevalt esmakordselt selle teksti (paari stseeni võrra kärbituna). Lavastajana juhendab Maria Peterson (Theatrum). Loevad Indrek Sammul, Guido Kangur, Raimo Pass, Lauri Kaldoja ja Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklassi õpilased.

"Kirjanik Juhan Peegel on kirjaniku hädapärasemateks eeldusteks nimetanud ausust ja otsekohesust. Jaan Tamm oli väga aus võitleja. Kogu talle antud lühikese elu. Juhan Peegel oli väga aus võitleja. Kogu talle antud pika elu. Kuigi mõlemad pidid käima mööda "kuramuse keerulist ja tolmust teed"". (Tiit Pruuli, kirjastus Hea Lugu, 2019)