Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Biotoopia vestlusõhtu Von Krahli Teatris keskendub heli kui tehnoloogilise leiutise uurimisele

21.03.2022 10:36

Teisipäeva, 22. märtsi 2022 õhtul toimub Von Krahli Teatri salongis järjekorras teine Biotoopia vestlusõhtu, mille teemaks on "Mammutivile: muusika algus mesoliitikumis". Lavale astuvad ärksad noored ning spetsialistid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast arutlemaks kunsti ja heli rolli üle inimkonna arengus. Vestlusõhtut kantakse otse üle ka ERR kultuuriportaali vahendusel.

Kunst ja muusika on inimkonna arengulugu mõjutanud juba kiviajast. Mõtestatud ilu on läbi evolutsiooni avaldunud nii kunsti kui heli vormis ning loonud soodsa pinnase teadlastele uurimaks inimkonna arengut uudsete aspektide kaudu. "Muusika ja kunst laiemalt olid tehnoloogilised leiutised, mis hakkasid mõjutama kollektiivset sidusust ning tegid võimalikuks järgnevad tehnoloogilised hüpped. Kui keel oli inimese operatsioonisüsteem 2.0, siis kunst ja muusika on operatsioonisüsteem 3.0," sõnas Biotoopia kuraator ning kunstnik Peeter Laurits. Temaatilist märtsikuu vestlusõhtut modereerivad kaks tudengit, kes suunavad fookuse teaduse ning ilu seostele. Moderaator Aurora Ruus õpib Tartu Ülikoolis filosoofiat ning muusikateadust kõrvalerialana Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Õhtu teiseks moderaatoriks on noor helilooja, multimeedia kunstnik ning autor Gregor Nikolai Kulla (Eesti Muusika - ja Teatriakadeemia), kelle sulest on ilmunud nii arvustusi kui muusikakriitikat. "Teema on äärmiselt huvitav. Näiteks on teada, et koopamaalingute asukohad on kõige parema akustikaga kohtades. Samuti on suurimad maalingud enim resonantsetes ruumides, millel on tihti kujutatud ka muusikainstrumente. Kuna koopad on suured ja pimedad, siis eeldatavasti orienteeruti seal mitte ainiti valguse, vaid hääle abil," märkis Kulla.

Noored tõstatavad küsimusi maailma ning inimsoo alguse kohta, avades publikule erinevaid nüansse, kuidas senised arheoloogilised leiud suhestuvad lisaks teadusliku ning visuaalsega ka helide abstraktsema maailmaga. "Laiapõhjalisse arutellu kaasame muusikaloolase ja teadlase, kes teab rääkida vanemast muusikast ja selle arengust. Ning kindlasti ka nüüdismuusikaga tegelevaid heliloojaid, kes sajandite pikkust kunstivormi tänapäevases võtmes üha uuesti ja uuesti loovad," sõnas Ruus.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õpetlaste poolelt osalevad vestlusõhtul helilooja ja õppejõud Liisa Hirsch, kes tegeleb ennekõike heli algimpulse hõlmava mikrotonaalse muusikaga; muusikateadlane ning professor, hinnatud nüüdismuusika lektor Toomas Siitan, kes keskendub varajase muusika uurimisele ja kaasaegsele heliloomingule ning helilooja, muusik ja nüüdismuusika vanemlektor Taavi Kerikmäe, kes mõtiskleb muusika olemuslike küsimuste üle. 

Vestlusõhtu toimub eesti keeles. Sissepääs on tasuta, kuid huvilistel palume eelnevalt registreeruda lingil: https://forms.gle/bvjMFzVGnP51YN2t6

Von Krahl on avatud tavapärastel aegadel. Laval toimuvat saab jälgida ka veebi vahendusel ERR kultuuriportaalis ja Biotoopia Facebooki lehel.
Pärast vestlusõhtut toimub samas ruumis ka Biotoopia kogukonna koosviibimine. Ootame kõiki Biotoopiale kaasaelajaid rääkima oma mõtetest ja soovidest ning andma tagasisidet Biotoopia tegevustele. 

Biotoopia vestlusõhtuid korraldab Estonian Anthropocene Center MTÜ koostöös Von Krahliga eesmärgiga kaasata noori kunsti, teaduse ja keskkonna teemadel kaasa rääkima ning eelsoojendada järgmist Biotoopia foorumit, mis toimub 17.-19.08.2022 Viinistu Kunstisadamas.
Vestlusõhtu toimumist toetab Tallinna Kultuuriamet, meediapartneriks on ERR. Biotoopia kogukonna arengut toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital