Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

01.12.2017 14:18

JÕULULAVASTUSED 2017

PS! Siia nimekirja on märgitud lavastuste detsembrikuised etendused. Nii mõndagi lavastust mängitakse edasi ka jõulujärgsel ajal. 

1.–13.12 Tartu Uues Teatris "Lumeilm"
Valge paber on nagu lumi, mida võib vormida milleks iganes ja millele kirjutada, mida tahes. Mida tõi endaga talv, kui olid veel laps? Ootasid lund nii kaua … ja siis viimaks ta tuli. Aga kust? Võib-olla lumeeide patjadest, võib-olla lumeveskist või hoopis külmade õhumassidega saabunud jääkristallide mängust? See on lavastus, mille inspiratsiooniks on mälestused lapsepõlve lumeilmadest, muinasjutud, talvelaulud, ja paberi lõputud võimalused. 

2.–22.12 Rahvusooperis Estonia "Pähklipureja" 
Ben Stevensoni imepärase lavastusega algab Estonias jõulukuu! Ka kõige võimatumad unenäod muutuvad imekauniks ja ahvatlevaks reaalsuseks. Tšaikovski kaunis muusika viib vaataja koos Klaraga maiustuste, Hiirekuninga, mängusõdurite, lendavate kokkade, hiiglasliku jõulupuu, jõuluõhtu ja tantsu võlumaailma. Tšaikovski „Pähklipureja“ on helilooja tuntumaid ja armastatumaid teoseid, mille muusika on inspireerinud paljusid koreograafe jutustama tantsukeeles E. T. A. Hoffmanni ja Alexandre Dumas’ sen. värvikat jõulumuinasjuttu.

2.–16.12 Teoteatris "Kivi kotti!"
 Jumid on vahvad loodusvaimud, kes elavad maa all ning kannavad hoolt kivide, mulla ja kristallide eest. Nende ainsad vaenlased on mutid ning kõik, mis jõuab nendeni maa pealt on kõlbmatu ja kahtlane. Aga ühel päeval prantsatab läbi nende katuse päkapikk. Jumid pole kunagi näinud päkapikke ega tea ka midagi jõuludest. Mida selle imeliku kirevas riides olevusega peale hakata? Ühiselt otsustatakse, et  päkapikust peab ka jumi saama, aga päkapikk Järdal on hoopis teised plaanid. Teda ootavad ju jõuluvana ja päkapikupere ning tal pole vähimatki tahtmist eluks ajaks maa alla mulda ja kive kärutama jääda.

2.–22.12 NUKU muuseumis "Ahhaa, kummitab!"
Ühes Tallinna vanalinna väravatornis elab kunstnik Kukkel koos oma kassi Truutaga harilikku kunstnikuelu. Ühel sombusel päeval, õige pisut enne jõule, satub ateljeesse isevärki kummitus Kummi. Kunstniku ja kummituse vahel tekib kiiresti sõprus, mis mõlemat rõõmustab ja inspireerib. Selgub, et ühes kummituseski võib kunstnikuhing peidus olla. Jõulueelsel imede ajal ärkavad kunstiateljees koguni maalid ellu ja vaatamata ilmataadi vempudele tulevad seekordsed jõulud igatahes valged.
 
2.–19.12 Viimsi Huvikeskuses "Charlie Browni jõulud" 
Charlie Brown on hämmingus kogu selle materiaalsuse pärast, mida ta näeb jõulupühade ajal ja soovib leida Jõulude tõelist tähendust. Ta võtab innukalt vastu kooli jõuluetenduse lavastaja rolli, kuid pettub üsna pea oma näitlejate koostöövalmiduses ja nende ettekujutuses kogu loost. Kui Charlie Brown valib näidendi keskmesse hädise kuusepuu ja põgeneb sellest tuleneva kriitika eest, peab kogu "tobukeste" kamp mõistma, mis on oluline … nüüd, kui käes on jõuluaeg. Meelikõitvalt südamlik ja humoorikas jõuluetendus sobib vaatamiseks kõikidele sihtrühmadele.

3.12 Teoteatris "Sussid püsti" 
Kolm päeva on jäänud kauaoodatud jõuludeni. Kõik laste kirjad on läbi loetud, kingitused kenasti pakitud, kommikotid sorteeritud. Tundub, et justkui kõik on korras, aga ühel hämaral õhtutunnil avastab sussipäkapikk Sula, et kingituste laos liigub keegi ringi. Hirmuga jookseb ta teisi äratama, et kahtlane tegelane üheskoos kinni püüda. Koos unesegase Hiiega tagasi jõudes, avastavad päkapikud, et öine külaline on juba jõudnud kaduda, jättes endast maha lõhkirebitud kingipaberid. Kahtlused keerutavad päkapikuperes tüli üles ja tundub, et jõuludel on sel aastal kibe maitse juures. Miks on paberid katki ja kes kole elukas on selle hävitava töö taga? Viimases hädas kutsutakse appi härjapõlvlane Pääru, kes muidu ise on oma riugastega päkapikkudele korduvalt pinnuks silmas olnud. Põnev jõuludetektiivikas lahendab kahtlase juhtumi viimasel hetkel ja loob alguse uueks sõpruseks.

3.–22.12 NUKU teatri Ferdinandi saalis "Eesti jõulud"
Väike Tiiu leiab jõulupakist vanaaegse nuku ja kirjakese oma vaaremalt. Keegi tema perekonnast ei tea, kuidas see pakk kuuse alla sai. Kummaline nukk viib Tiiu ootamatule rännakule, kus ta näeb oma silmaga meie esivanemate elu ning talvise pööripäeva kombeid muinasajast tänapäevani. Rännakul läbi jõulude ajaloo näeme, et kuigi muutuvad laste mänguasjad, mängud, laulud ja elu-olu, on kõige olulisemad ikka kallid inimesed. Lähedus jääb.

3.–28.12 Vanemuise Teatri suures majas lasteballett "Lumekuninganna" 
Väike poiss Kaj kasvab lastekodus iganenud tõekspidamiste keskel. Heategevuslikul aiapeol, kuhu on kutsutud palju tähtsaid inimesi ja nende lapsi, on kohal ka Gerda – tüdruk, kellel ei ole puudu asjadest. Lastekodulapsed harjutavad etteasteks, kui saabub Onu Eskimo. Kaj on täitmatu. Ta trügib kõigist ette, et haarata endale uut jäätisetuutut … ja korraga ei seisa ta ees mitte heatahtlike silmadega vanahärra, vaid jäise pilguga Lumekuninganna … Külm õhk murendab aknaklaasid , inimesed tarduvad ja jäise südamega naine viib poisi endaga kaasa. Ainult Gerda ümber ei ole maa külmunud, iga tema samm sulatab teed, et leida poiss nimega Kaj.

4.–11.12 Palmse Jõulukülas "Pailapsiin ja piilurite must nimekiri"
Päkapikud on lapsi alati piilunud ja jõuluvanale nende käitumisest ette kandnud. Aga et mõni marakratt, kes tühise eksimuse pärast musta nimekirja on sattunud, kingitusest ilma jääb, rohuteadlastele Aleksander Suhkrule ja Peeter Piprale sugugi ei meeldi. Nad otsustavad välja mõelda imerohu, mis paharetist silmapilk pailapse teeb. Kuid veel tähtsam on piilurite must nimekiri üles leida, ja see nii ära kaotada, et paber kunagi jõuluvana kätte ei satuks.

5.–20.12 Salme Kultuurikeskuses "Nagu esimene ingel" 
Lavastus, mis räägib Vanast Päkapikust, kellele Must Haldjas on pannud rongaks moondumise needuse. Jõulu aegu satub metsa päkapiku juurde jonnakas 10-aastane poiss Markus, kes peab päkapikule õpetama midagi, mida see ise ei oska. Koos elavad poiss ja Vana Päkapikk metsas vana kännu sees terve aasta, kuni nad mõlemad õpivad ... lendama – ja päkapikk vabaneb needusest.

7.–21.12 Ugala Teatri suures saalis "Lumekuninganna"
Kui Kaj ühel külmal talvepäeval kadunuks jääb, otsustab Gerda poissi otsima minna ja maksku mis maksab venna koju tagasi tuua. Nii algab seikluslik rännak läbi talvise võlumaa, kus igapäeva-askeldused jäävad seljataha ja ees seisavad üha uued katsumused. Oma teekonnal jõuab Gerda järjest lähemale Lumekuninganna jäisele riigile. Ta kohtab nii sõpru kui vaenlasi, kuid lõpuks peab ikka ise leidma lahenduse, kuidas saada jagu imekauni Lumekuninganna võluväest ning leidma tee oma venna jäätunud südameni. 

8.–30.12 Vene Teatri suures saalis "Jõulupuude planeet" 
Küllap tahaks iga poiss ja tüdruk, et pühad ei lõpeks iial! Küll oleks tore, kui me võtaksime näiteks uut aastat vastu mitte ainult 31. detsembril, vaid kõik 365 päeva aastas! Ükskord õnnestuski ühel Marko nimelisel poisil sattuda just nimelt ühele sellisele planeedile, kus sellelaadne rõõm kestis terve aasta: kingiks võis saada ükskkõik millise mänguasja, võis sõita iseliikuval kõnniteel ja imetleda kirgaste vanikutega kaunistatud jõulupuid! Aga kuskil kaugel univesumis ootas samala ajal Markot tema armastatud planeet Maa ning Markol tekkis ühtäkki kange soov õppida ise oma kätega pidusid korraldama ja just nimelt iseenda juures kodus, tehes maailma enda ümber natukenegi paremaks ja natukenegi õnnelikumaks …

8.–20.12 Von Glehni Teatris "Pesukaru" 
Lavastus, mis on mõeldud nii väikestele, kui suurematelegi lõbusaks vaatamiseks. „Pesukaru pidupäev“ jutustab põneva loo jõuluõhtust pesukaru juures, kuhu kõik metsaasukad on külla kutsutud ja nende auks uhke pidulaud kaetud. Hakkavadki saabuma külalised. Kõigil on mõnus ja lõbus, lauldakse ja tantsitakse, kuni äkki avastab haavikuisand jänes, et ...

9.–21.12 Rakvere Teatri suures saalis "Timbu-Limbu"
Mis saaks siis, kui ühel talvel hakkaks lume asemel hoopis kartuleid sadama? Või makarone? Või hoopis magusat ning kleepuvat limonaadivihma! Just selline oht ähvardab Timbu-Limbut ja tema õukonda, sest paha nõid on tunginud lumeveskisse ja talitab seal oma kõige kurjemate kavatsustega. Timbu-Limbu poleks aga Timbu-Limbu, kui ta sellel kõigel sündida laseks. Koos oma ustavate sõpradega asutakse talve päästma. Põneval teekonnal lumeveskisse kohtutakse unise karu ning muude ohtudega. Omamoodi segadust toob kogu loosse veel ka Trebla, kes maailma asjadest hoopis tagurpidi aru saab.

11.–18.12 Salme Kultuurikeskuses jõulutsirkus "Krudiseja"
Jõulud toovad Eesti tsirkusemaastikule uut kvaliteeti. Jõulutsirkuse etendused noorte andekate eesti ja soome kaasaegse tsirkuseprofessionaalidega tulevad lavale Salme Kultuurikeskuses detsembrikuus. Lavastus: Jaakko Repola, mängivad: Grete Gross, Ireen Peegel, Juha-Matti Eskelinen, Lizeth Wolk ja Jaakko Repola. Jõulumeelolus etendus räägib jõuludest läbi tänapäeva inimeste vaatenurga. Normaalsuse katte all on peidus nii mõnigi väike vemp ja üllatavad pisiasjad. Etendus sobib kogu perele.

13.–19.12 Endla Teatri suures saalis "Operatsioon kintsutükk"
Me kõik unistame millestki. Mõni unistab uuest nukust või muust toredast mänguasjast, mõni vahvast suvevaheajast maal vanaema juures, mõni hoopis heast seenesaagist või lumistest jõuludest. Oma unistused on ka meie seekordse lastelavastuse värvikatel tegelastel. Vapper jänkupoiss Nöps unistab kaugetest maadest ja reisimisest, tema õde Topsu aga sellest, et ema ja isa juba koju jõuaksid. Metsseaneiu Röh-Rõõsk unistab imeilusast kapsapeast, orav Nik-Näk mõistlikest sõpradest, rebane ja hunt aga maitsvast kõhutäiest. Ja ühel kenal päeval satuvad nende kõigi unistamised samale metsalagendikule kokku. Tulemuseks on pöörane ja lustlik seiklus koodnimetusega operatsioon Kintsutükk.

Maailma ooperiteatrite suurim poistekoor on saanud endale oma ooperi! Andres Lemba ja Jaanus Vaiksoo on kirjutanud 200liikmelisele Estonia poistekoorile seiklusliku kammerooperi.
Jaanus Vaiksoo: „Rahvusooper Estonia poistekooril seisab õhtul ees tähtis kontsert. Enne esinemist on neil mõni tund vaba aega. Poisid satuvad ootamatult kokku veidra trammijuhiga, kes lubab neile oma imetrammiga enneolematut seiklust. Poisid hüppavad trammile… ja seiklused ei lase end oodata! Nende teele satuvad kaks kelmi – Manfred ja Vello. Kelmid jälitavad poisse ja poisid kelme. Kogu see lugu on täis põnevust, hoogu, trikke ja tagaajamist, absurdseid nalju ja juhtumisi ning muidugi palju lõbusaid laule poiste esituses.“

17.–25.12 kontserdimajades üle Eesti "Jääkarupoja seiklused"
Värvikas venekeelne muusikaetendus Umka-nimelisest jääkarupojast rääkiva multifilmi ainetel. Selles loos on palju hingesoojust. Multifilmid nagu "Umka" kasvatavad väikese vaataja südames armastust ja kiindumust oma vanemate ja kodu vastu. Ja kui palju erinevaid seiklusi elab karupoeg läbi etenduse jooksul! Pühade eel viib tuisk karupoja kodust ja vanematest kaugele. Koduteel elab meie karupoeg läbi palju seiklusi, kohtub paljude vaenlaste ja sõpradega. Eredad arktilised pildid, virmalised, jäämäed, lumivalged ja ääretud Põhjala avarused, lumega kaetud romantilised mäed, ootamatud süžeekäänakud – just seda kõike näeb meie etenduse väike vaataja.

19.–23.12 Piip ja Tuut Mängumajas "Pohlamoos ja seapraad"
Lavastus on üles ehitatud Jarek Kasari poolt kirjutatud köögilauludest sündinud lugudele. Laval mängivad ja laulavad Piip ja Tuut, käepärast on ka saateansambel ning pottidega askeldab telesaatest tuttav peakokk Marek Demjanov. 

21.–30.12 Karlova Teatris "Kaunimad jõulud me elus" 
Kaunimate Aastate Vennaskond rõõmustab taas jõulukontserdiga „Kaunimad jõulud me elus“. Karlova Teatris meenutavad Hannes Kaljujärv, Andres Dvinjaninov, Jüri Lumiste, Indrek Kalda ja Toomas Lunge aegu, mil lumi oli valgem ja kuusk rohelisem. Kontsertetendusel „Kaunimad jõulud me elus“ heidab vennaskond koos kuulajatega musikaalse pilgu lapsepõlve: esimesele kohtumisele nääri- ja jõuluvanaga, ehtes kuusele elutoas, küünlale kuuseoksal, verivorsti lõhnale ja saanisõidule lumetuisus.