21. veebruaril toimub Tartus Sadamateatris konverents “Peaosas vaataja”
05.02.2020 15:29
Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse aastakonverents "Peaosas vaataja" toimub 21. veebruaril Tartus Sadamateatris ning on pühendatud Vanemuise teatri 150. juubelile.
Kuigi teatrikülastuste arv Eestis ületab jätkuvalt miljoni piiri, räägitakse publikust siiski tavapäratult vähe – eelkõige on fookuses näitleja, teadlikuma publiku jaoks tihti ka lavastaja. Konverents "Peaosas vaataja" on just seetõttu pühendatud teatrivaatajale, inimesele, kes istub enamasti pimedas ruumis ja on anonüümne.
Konverents on tasuta ning oodatud on kõik huvilised. Täpsem ajakava on leitav siit: teatriuurijad.ee/Peaosas-vaataja
Konverentsil räägivad Tartu Ülikooli teatriteadlased professor Anneli Saro ja Hedi-Liis Toome osavõtuteatrist ja selle kogemisest palju kõneainet pakkunud G9 ja Tartu Uue Teatri lavastuse "Hingede öö" põhjal, teatrikriitik Pille-Riin Purje võtab aga fookusesse publiku osaluse psühholoogilises teatris Eesti Draamateatri "Ivanovi" näitel. Tartu Ülikooli õppejõud Riina Oruaas näitab, kuidas tema õpetatud kümned ja kümned tudengid on Vanemuise lavastusi kirjeldanud ja analüüsinud. Tartu Ülikooli ajaloolane Anu Raudsepp räägib oma vanaonu märkmete põhjal Tartu sõjajärgsest teatrielust, ühest kõige vähem uuritud ajastust Eesti teatris. Elektriteatri ehk siis Tartu alternatiivkino publiku-uuringust teeb ülevaate selle läbiviija, Rakendusliku Antropoloogia Keskuse uurija Liisi Reitalu.
Lisaks ettekannetele on konverentsil kavas kaks vestlusringi inimestega, kes kõige enam publikuga kokku puutuvad. Kui hästi tunnevad oma publikut teatrite turundus- ja kommunikatsioonijuhid ja milliseid teadmisi nende amet nõuab, saab küsida Tanel Tomsonilt (Eesti Draamateater), Mari Nurgalt (Ugala), Eneli Järsilt (Kanuti Gildi SAAL) ja Marie Kliimanilt (Tartu Uus Teater). Teises vestlusringis osalevad aga need inimesed, kes publikule ka füüsiliselt kõige lähemale jõuavad ehk siis näitlejad ja lavastajad: Vanemuise teatri draamajuht ja lavastaja Tiit Palu, vabakutseline lavastaja Lennart Peep ning vabakutselised näitlejad Piret Simson ja Gert Raudsep. Arutletakse, kuidas lavastajad ja näitlejad oma töös publikuga peavad arvestama, kas erinevate riikide, linnade, teatrite või lavastuste publikul on mingeid erijooni jms.
"Hea meel on rääkida vaatajast just Vanemuise teatri 150. juubeli puhul. Ajalooliselt on nii Vanemuise esimene juht Karl Menning kui ka kõige pikaajalisem direktor ja kunstiline juht Kaarel Ird pööranud suurt tähelepanu just publikule ja dialoogile oma vaatajatega," ütleb konverentsi peakorraldaja, teatriteaduse professor Anneli Saro. "Maailmas tegeletakse teatri publiku ja vastuvõtu uurimisega üsna vähe, aga Tartu Ülikooli teatriteaduse õppetoolis oleme teinud publikust mitmeid uuringuid. Just sellepärast on hea meel konverentsi Tartus korraldada," lisab Saro.
Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus (ETUKÜ) on vabatahtlik erialaühendus, mis koondab teatriuurimise ja -kriitika ning nende õpetamise alal tegutsevaid inimesi. ETUKÜ on ellu kutsutud teatrikunsti uurimise, jäädvustamise ja teatrikriitika edendamiseks.
Lisainfo:
Kertu Tombak
Vanemuise kommunikatsioonijuht
+372 53 457 359
www.vanemuine.ee