Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

21. märtsil tähistatakse ülemaailmset nukuteatrikunsti päeva

21.03.2022 10:34

Täna, 21. märtsil 2022 tähistatakse üle maailma nukuteatrikunsti päeva.

Läkituse on tänavu kirjutanud india nukunäitleja, näitekirjanik, teatri- ja telelavastaja ning koolitaja Ranjana Pandey.

Meri
Läbi aegade on meri kandnud jutuvestjaid ja nende lugusid ühelt kaldalt teisele, saarelt saarele, ühelt mandrilt paljudele. Lood põimusid kokku, podisesid mitmes kultuuripajas, muutusid maagiliseks, said surematuks. Aegade algusest on meri sünnitanud lugusid täis meredraakoneid, näkineide ja muid fantastilisi olendeid.

Neil veeteedel on seilanud printsessid ja piraadid, madrused ja kaupmehed, vedades varandust täis kirste, käsitöölistest saatjaskondi, õuenarre, eksootilisi kaupu. Merel on seigelnud suured eeposed ja müüdid nagu "Mahabharata", "Ramajana", "Sagar Manthan", "Sindbad Meresõitja", "Palverännak Läände" ning "Tuhat ja üks ööd", rännates ühest kultuurist teise.

Iga jutustamiskorraga lood muutusid, omandades sajandite jooksul uusi kihte. Pakkusid meelelahutust, ajaviidet ja hingetoitu kaugetest maadest pärit rändureile, seiklejaile, närukaeltele ja kangelastele.

Meri on endiselt maagiline ja salapärane, puudutades miljoneid elusid. See toidab ja toetab meie kõigi fantaasiaid, elab meie kõigi kujutlustes. Meri on jõud, millest kogu elu meie planeedil on alguse saanud.

Tänapäeva reaalsus on aga trööstitu. Täna on meri meile viimaseks piiriks – viimane, mis lahutab meid meile tuttava elu täielikust hävingust. Meri on saastunud, lämbumas, siplemas ahnuse ja hoolimatu reostuse võrkudes. Merest on saanud surevate korallide ja mereelu supp täis prügi. Igaüks meist on mingil viisil osa sellest kurvast reaalsusest.

Siin on siis väljakutse kõigile tänastele jutuvestjatele tõsta taas au sisse maailmameri – meie ainus kodu.

Pühendagem sellele ülesandele oma kollektiivne anne. Nüüd kohe!

Tõlkis Iti Niinemets