Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

VIIS GESTUURI ...

Teater:
Esietendus:
1. novembril 2023 elektroni kunstisaalis
lavastus-pic

Esimeses osas kohtuvad Claudia Lepik ja Maxim Mjödov
Teises osas kohtuvad Sveta Grigorjeva ja Mikhail Pashchuk
Kolmandas osas kohtuvad Kärt Koppel ja Raul Keller
Neljandas osas kohtuvad LAIVI ja Krõõt Juurak
Viiendas osas kohtuvad Marta Vaarik ja Gregor Kulla
Kuuendas osas kohtuvad Jaan Evart ja Hendrik Kaljujärv
Seitsmendas osas kohtuvad Marto Mägi ja Riina Maidre
Kaheksandas osas kohtuvad Kymbali Williams ja Liisamari Viik
Üheksandas osas kohtuvad Viktoria Martjanova ja Maxim Nikanorov

Dramaturgid Alissa Šnaider, Anita Kremm
Graafiline disainer Jaan Evart
Projektijuht Annika Üprus

"VIIS GESTUURI …" on sündinud kestvast dialoogist kaaskunstnikega, mille tulemusel jõudsime järgmiste tõdemusteni:

  • Kohalik etenduskunstide maastik vajab katsetamisruumi ja alternatiivseid formaate selliste teoste edendamiseks, mis pole orienteeritud lõpptulemusele ega valmisprodukti esitamisele.
  • 80 protsenti kunstniku mittemateriaalsest tööst etenduse produtseerimisel jääb märkmikukaante vahele, suitsuruumi ning autorite ja koostööpartnerite mõtteisse ega näe kunagi ilmavalgust.
  • Iga kunstimeedium kohtub harva teiste meediumide ja nende viljelejatega. Me kõik elame oma loodud mullis ja astume haruharva oma nišist välja.
  • Kunstiinstitutsiooni ja produktsiooniasutusena soovib elektron.art ellu viia julgeid ja eksperimentaalseid projekte, mis esitavad väljakutse meie ühiskonna ja maailma normidele laiemalt ning mille tulemuseks on lahkem, avatum, hoolivam, riskialtim, sallivam ja vägivallavabam maailm.

Miks just "VIIS GESTUURI …"? Gestuur tähistab idee performatiivset kehalist väljendust. See võib olla poeetiline ja üürike, kuid avalduda ka füüsilise objektina. Sarja ilu seisneb selles, et keegi ei tea midagi enne, kui kohtume kõik korraga samas ruumis. Gestuur on sõbralik kutse vestlusele, olenemata sellest, kuidas see toimub. "Iga gestuuri puhul uurivad kunstnikud oma praktikate piire, tehes koostööd ruumis, mis on eksperimentaalne ja pole kindla lõppeesmärgi põhine. Tulemus on alati määramatu, elav ja arenev protsess – kutsudes publikut üles nägema kunstilisi žeste, mis ületavad tavapärast kunstiteosega kohtumist. Sõltumata vormist – kas läbi ühise eine, kontserdi, avaliku dialoogi või kaasahaarava installatsiooni pakub iga gestuur pilguheidu loomingu keerukusele," selgitab dramaturg Alissa Šnaider.

"VIIE GESTUURI …" raames oled oodatud astuma maailma, kus loovus rullub lahti reaalajas. Kümne päeva jooksul tulevad esimest korda kokku kaks erinevat kunstnikku – alates etenduskunstist kuni visuaal- või helikunstini – et teha koostööd, seada küsimuse alla olulisi teemasid ja luua ruumis, kus midagi ei ole ette defineeritud. Kus neile antakse täielik autonoomia ruumi ümberkujundamiseks/loomiseks/dekonstrueerimiseks, ruumi unustamiseks või kõige eelneva ümberkujutlemiseks. Iga 10-päevase episoodi lõpus kulmineerub protsess vaid ühekordse avatud stuudioüritusega, kus lahustuvad piirid kunstniku, publiku ja ruumi vahel. Ükski sündmus ei ole ühesugune ja iga sündmus pakub sulle lähivaadet uute kunstiliste žestide sünnile. See on elav, interaktiivne kogemus, mille juures sinu kohalolek on oluline.

"VIIE GESTUURI …" fookuses on olnud (ja saavad olema) kunstnikud Claudia Lepik, Maxim Mjödov, Sveta Grigorjeva, Mikhail Pashchuk, Raul Keller, Kärt Koppel, Laivi Suurväli, Krõõt Juurak, Marta Vaarik, Gregor Kulla, Jaan Evart, Hendrik Kaljujärv. Kunstnikke on võõrustanud ja hakkavad võõrustama dramaturgid Alissa Šnaider and Anita Kremm.

"VIIS GESTUURI …" toimub elektron.art kunstisaalis või virtuaallaval. Järgmised kunstnikepaarid selguvad jooksvalt.

"VIIS GESTUURI…" pole valmistoode. Gestuuride puhul on oluline teekonna ilu, ootamatused ning kunstniku ja publiku vaheline dialoog. Ja neile, kes otsivad intellektuaalset ja meelelist stimulatsiooni, jätab see sari jälje kauaks peale seda, kui sa gestuuride (mõtte)ruumist lahkud.

Toetajad: Tallinna linn, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium

Järgmised etendused

23

apr

19:00

etendus

elektron.art kunstisaal (Kopli 27, Tallinn)

Esietendus