Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Raasulapsuke

Teater:
Narva Ooperipäevad
Autor:
Herta Laipaik, Malle Maltis, Merle Jääger
Lavastaja:
Märksõnad:
Narva Ooperipäevad
Esietendus:
24. augustil 2024 Narva Kreenholmi manufaktuuri ooperitelgis
lavastus-pic

Herta Laipaiga jutustuse "Titekirikuleib" (1986) ainetel
Helilooja Malle Maltis
Libretist Merle Jääger
Lavastaja Karl Laumets
Kunstnik Eva Maria Põldmäe
Video- ja valguskunstnik Inessa Saarits
Kostüümikunstnik Ester Kannelmäe
Valguskunstnik Priidu Adlas
Koreograaf Rauno Zubko
Osades Annabel Soode, Janari Jorro, Pavlo Balakin, Karmen Puis, Endrik Üksvärav, Lukian Orlov
Kaasa teevad segakoor "Tumult Ensemble" (kunstiline juht Lodewijk van der Ree), seto koor Siidisõsarõ ja Narva sümfooniaorkester (dirigent Anatoli Štšura)

Ooperi aluseks on rahvapärimuslik paganlike sugemetega lugu sõltuvuslikust armastusest ja kirest, kus omakasuks loodud loitsimissõnad pöörduvad lausuja vastu ja viivad traagiliste tagajärgedeni.

Tegevus toimub järveäärses Karutoosi talus Lõuna-Eestis. Varakult vaeslapseks jäänud Heba leiab seal tööd tüdrukuna ja armub talu sulasesse Lemmetisse. Lemmet leiab aga varsti töö veelgi jõukamas talus, kus ka veelgi peenem peretütar ning jätab Heba murtud südamega maha.

Karutoosi leskperemees Asso on hakanud tahtma Hebat enesele taluperenaiseks ja majja ka järeltulijat. Peagi sünnib neile sünnib poeg Iko. 

Heba tunnistab, et ei armasta Assot, küll on aga Lemmet nagu nõiaväel tema südame külge kleebitud ja kui Asso saab tööõnnetuses surma, hakkavad Heba ja Lemmet uuesti kohtuma. Ikole aga ei meeldi, et ema mehega kohtub. Ta püüab igatmoodi ema takistada ja Hebal ei jää muud üle, kui proovida nõidusega poja suud sulgeda.

Mõne aja pärast saab Iko õnnetult surma. Kevadel ilmub järve äärde haavatud tiivaga kurepoeg. Heba on kindel, et see on poeg, kes on tema juurde linnuna tagasi tulnud.

Malle Maltis on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli oboe ja plokkflöödi erialal ning Eesti Muusikaadeemia kompositsiooni erialal. Ta on end täiendanud kompositsiooni alal Hollandis Utrechti kunstide kõrgkoolis ning elektronmuusika alal Triestes G. Tartini nimelises konservatooriumis, Helsingis Sibeliuse akadeemias ja Barcelonas Kataloonia muusikakõrgkoolis.

Maltise loomingus on kesksel kohal teosed akustilistele instrumentidele ja elektroonikale. Ta on töötanud muusikajuhina Eesti Draamateatris, loonud muusikat ja teinud helikujundusi teatrilavastutele ning kirjutanud muusika ligi kümnele anima- ja lühifilmile. 2004. aastal pälvis tema "Res" I preemia Prahas elektroakustilise muusika konkursil "Musica Nova". 2005 ja 2007 sai ta Eesti Muusika Päevade heliloojapreemia. 2010 võitis teos "Chameleon chant" III ECPNM (European Conference of Promoters of New Music) üle-euroopalise elektronmuusika teoste konkursi Austrias.

Ooper on kahes vaatuses ja kestab umbes 2 tundi.