Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Julia ja Romeo

Teater:
Ballet de Catalunya
Autor:
Adrian Piotrovski, Elias Garcia Herrera, Leonid Lavrovski, Sergei Prokofjev, Sergei Radlov
Lavastaja:
Elias Garcia Herrera
Märksõnad:
Väliskülaline
lavastus-pic

Algse libretto autorid Sergei Radlov, Adrian Piotrovski, Leonid Lavrovski ja Sergei Prokofjev
Libretto kohandaja, koreograaf ja kostüümikunstnik Elias Garcia Herrera
Helilooja Sergei Prokofjev
Lavakujundaja Ramón Ivars
Valguskunstnik Jaume Cañasveras

William Shakespeare'i 16. sajandil kirjutatud "Romeo ja Julia" on kirjandusklassika, mis uurib ajatu tähendusega armastuse ja perekondlike konfliktide teemasid. See jutustab noortest armastajatest, Romeost ja Juliast, kelle saatust tõkestavad nende vaenutsevad pered. See teos mõtiskleb sügavuti noorusliku armastuse kirglikkuse ja ühiskondlike piirangute üle.

Tõeline armastus suudab ülitada kõige rängemad takistused, nagu Montecchide ja Capulettide vaheline vimm. Vaatamata kõikidele raskustele jääb noorpaar oma tunnetele kindlaks, mille tagajärjed viivad nende traagilise lõpuni.

Koreograaf Elias Garcia innovatiivses tõlgenduses algab Shakespeare’i "Romeo ja Julia" teos olulise ja sümboolse muudatusega: pealkirjaks saab "Julia ja Romeo". See muudatus toob loo keskmesse Julia kui sümboolse ja peamise tegelase, mis näitab Garcia kavatsust anda Juliale võim ja muuta traditsioonilisi soorolle juba algusest peale.

Garcia pealkirjamuudatus peegeldab kaasaegset feministlikku perspektiivi. Julia ei ole enam kujutatud abitu neiuna, vaid mõjub kui võimukas ja vastupanuvõimeline tegelane patriarhaalses kontekstis, kes trotsib oma ajastu soorolle, kehastades autonoomiat ja iseseisvust ühiskonnas, kus naisi koheldi meeste kaubana.

Julia ja Romeo vahelised suhted kujutavad traditsiooniliste soorollide ümberpööramist, kus Julia astub tihti esiplaanile ja võtab juhtimise enda kätesse, seda eriti märkimisväärselt rõdustseenis, kus ta domineerib nii füüsiliselt kui ka sõnaliselt.

Ballet de Catalunya lavastus tõstab esile Garcia nägemuse, sidudes neoklassikalised ja kaasaegsed elemendid, sealhulgas elemendid traditsioonilisest katalaani tantsust ball de bastons, sümboliseerimaks Julia võitlust autonoomia eest ja sotsiaalsete piirangute vastu. Ramon Ivarsi lavakujundus lisab visuaalset sügavust, tõstes esile Julia potentsiaali tõusta  patriarhaalsest ühiskonnast kõrgemale.

"Julia ja Romeo" kaudu soovib Garcia edendada ühiskondlikku võrdõiguslikkust ning tõsta esile naiste häälte olulisust ajaloos ja kirjanduses. See visioon innustab kujundama naistegelaste suhtes võrdsemat ja võimukamat vaatenurka, kajastades võitlust soolise võrdsuse eest tänapäeva maailmas.

Etendus kestab umbes 2 tundi ja 5 minutit, sh üks vaheaeg.