Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Äratundmishetkede Maja

2. septembril 2024 avab Eesti Teatri Agentuur Tartu Saksa Kultuuri Instituudis eesti näitekirjanduse keskuse, mis kannab nime Äratundmishetkede Maja. Keskus tegutseb Draama festivali vältel ning jääb avatuks kuni 7. septembrini 2024. Kõik Äratundmishetkede Maja sündmused on tasuta!

Äratundmishetkede Maja võimaldab nii kodu- kui ka välismaisel publikul eesti dramaturgiaga süvitsi tutvust teha. Terve nädala vältel on majas avatud Eesti Teatri Agentuuri ja kunstnik Illimar Vihmari koostöös valminud interaktiivne näitus, mis peegeldab autoriks kasvamise teekonda ning otsib muu hulgas vastust igavesele küsimusele, kust tuleb inspiratsioon. Lisaks eksponaatidele leiab näituselt hüpikraamatukogu, kust saab laenutada Tartu Linnaraamatukogu varamusse kuuluvaid näidendeid.

Nädala teisel poolel, 5. ja 6. septembril saab Äratundmishetkede Majas teoks ainulaadne näidendite lugemise maraton. Hommikust õhtuni kestva maratoni käigus loevad näitlejad ette katkendeid 30 eesti näidendist. Maraton on seejuures jagatud 10 plokiks, millest igaühes saavad kokku kolm eri ajastust pärit näidendit, pakkudes võimalust avastada tekstidest uusi seoseid ning Eesti teatrilugu läbivaid narratiive. Näidendid on valinud ja rühmitanud dramaturgid Anne-Ly Sova (Endla Teater) ja Sven Karja (Teater Vanemuine), lugemisi lavastavad kaheksa tuntud eesti teatritegijat ja kaks välislavastajat.

Kuivõrd Äratundmishetkede Majja koondub kogu Draama festivali metaprogramm, leiab kavast veel raamatuesitlusi ja avalikke arutelusid. Eesti Teatri Agentuur – eesti näitekirjanduse peamine vahendaja ja edendaja – tähistab Äratundmishetkede Majaga 2024. aastal oma 30. sünnipäeva.

Äratundmishetkede Maja on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Projekti toetavad Draama festival ja Eesti Kultuurkapital.

Ajakava

Äratundmishetkede Maja näitus on Tartu Saksa Kultuuri Instituudis avatud 2.–7. septembrini: 2. septembril kell 14.00–21.00, 3. ja 4. septembril 11.00–21.00, 5. ja 6. septembril kell 11.00–22.00 ning 7. septembril kell 11.00–21.00.

Lisaks toimuvad majas allpool loetletud sündmused.

2. september

15.00 Raamatuesitlused: Teatrielu 2023 ja Hans-Thies Lehmanni “Postdramaatiline teater” eestikeelne tõlge

3. september

16.00 Draama festivali ja Äratundmishetkede Maja pidulik avamine

17.00 Urmas Vadi giidituur Äratundmishetkede Maja näitusel (REGISTREERUMINE AVATUD SIIN!)

18.00 Anne-Ly Sova giidituur Äratundmishetkede Maja näitusel (REGISTREERUMINE AVATUD SIIN!)

4. september

11.00 Balti Draama Foorumi vestlusring Baltimaade dramaturgiast (inglise keeles)

14.00 Urmas Vadi giidituur Äratundmishetkede Maja näitusel (REGISTREERUMINE AVATUD SIIN!)

17.00 Raamatu “teater | näidendivõistlus. Eesti Teatri Agentuuri 2023. aasta näidendivõistluse seitse parimat” esitlus

Värske näidendiraamat, mida esitleme, on juba teine uusimat eesti näitekirjandust tutvustav ja “teater | näidendivõistlus” pealkirja all ilmuv kogumik, mis sisaldab sedapuhku seitset näidendit. Raamatuesitlusel arutlevad uusima näitekirjanduse üle auhinnasaajad Vootele Ruusmaa ja Kaarel B. Väljamäe ning žüriiliikmed Liis Aedmaa ja Johan Elm.

18.30 Eesti Teatri Agentuuri näitekirjanduse arendamise mentorprogrammis valmiva näidendi lugemine (autor Rudo Verner Vallner, mentor Ivar Põllu)

Tartu Uue Teatri ja Eesti Teatri Agentuuri mentorprogrammi koostöös jõuab eesti näitekirjandusele pühendatud Äratundmishetkede Majas protsesslugemiseni Rudo Verner Vallneri uhiuus näidend. Harukordne sündmus, mille lavastajaks mentor Ivar Põllu, kannab pealkirja “Rudo Verner Vallneri näidendi esimene lugemine. Lavastus kolmes jaos”. Teksti esitavad Tartu Uue Teatri näitlejad Elise Metsanurk, Juhan Soon ja Andreas Aadel.

5. september: näidendite lugemise maraton

12.00–13.30 “KOLM NAIST” ehk A. H. Tammsaare “Juudit”, Juhan Smuuli “Polkovniku lesk” ja Jaan Tätte “Sild”

Kolm meeskirjanike loodud fiktiivset naistegelast. Õrna, jõulist, mõistatuslikku, sõltumatut, kirglikku, oma tõe ja õiguse eest läbi tule ja vee minevat. Kolm pähklit puremiseks lavastajatele ja kolm unistusterolli igale naisnäitlejale.

Lavastab Maria Peterson, loevad Riina Maidre, Anne Reemann, Liina Olmaru, Lena Barbara Luhse, Maria Ehrenberg ja Karol Kuntsel. Muusikat teeb Krista Citra Joonas.

14.00–15.30 “KOLM MINEKUT” ehk Henrik Visnapuu “Keisri usk”, Jaan Kruusvalli “Pilvede värvid” ning Eero Epneri ja Riina Maidre “Kohver”

Eestimaalt on mindud usu, võimu, armastuse, painavate mälestuste pärast. Kas mahajääjate kaotusevalu on suurem kui minejate oma? Mälestuste taak puurib ja painab. Tühjaks jäänud maad ja majad huikavad oma koduste järele.

Lavastab Birgit Landberg, loevad Kaarel Targo, Karl Edgar Tammi ja Kristjan Lüüs.

16.00–17.30 “KOLM TULEKUT” ehk Christian Rutoffi “Vastu vett”, Paul-Eerik Rummo “Tuhkatriinumäng” ja Madis Kõivu “Tagasitulek isa juurde”

Tähenduslikud kohad kutsuvad meid vastupandamatult tagasi. Isegi siis, kui kõik sai justkui lõpetatud. Äkki jäi siiski midagi pooleli, keegi on ikka veel ootamas, millelegi viimane joon alla tõmbamata? Või on just seal peidus kõige olulisemad vastused küsimusele, miks kõik on just nii, nagu on?

Lavastab Ivar Põllu, loevad Kärt Kull, Maarja Jakobson, Veiko Porkanen ja Karol Kuntsel.

18.30–20.00 “KOLM KASVUVALULUGU” ehk Hugo Raudsepa “Vedelvorst”, Mati Undi “Phaeton, päikese poeg” ja Heneliis Nottoni “Emesis”

Need pole tavamõistes noorsoonäidendid, vaid lood sellest, kuidas noor inimene on sattunud mingisse uude, harjumatusse rolli. Kuigi niiväga tahaks veel tagasi muretusse lapsepõlve. Elu dramaatiline murdepunkt, mis on alati huvi pakkunud ka näitekirjanikele.

Lavastab David Sandqvist (Soome), loevad Ken Rüütel, Mart Aas, Kaija M Külm, Kaarel Targo ja Siim Angerpikk.

20.30–22.00 “KOLM EESTI KUNSTI EUROOPASSE VIIMISE LUGU” ehk Eduard Vilde “Tabamata ime”, Andrus Kivirähki “Papagoide päevad” ja Priit Põldma “Haige mäger”

Miski ei tunnista väikerahva eneseteadvust tõhusamalt kui laiast maailmast tulnud sõnum meie parketikõlbulikkusest kaunite kunstide vallas. See meeldib meile samapalju kui palderjan kassile. Mis saaks kellelgi selle vastu olla? Ega ei saagi, kui reklaamikuljused pole kinnitet narrimütsi külge.

Lavastab Karl Koppelmaa, loevad Piret Laurimaa, Margus Jaanovits ja Helgur Rosenthal.

6. september: näidendite lugemise maraton

12.00–13.30 “KOLM LUGU VABADUSEST” ehk August Kitzbergi “Libahunt”, Ilmar Külveti “Sild üle mere” ja Piret Jaaksi “Samad sõnad, teine viis”

Vabadus on otsene inimõigus ja baasvajadus. Vabadus tähendab vastutust. “Kuhu sa mind kutsud?” küsib Tammaru Margus Tiinalt. Mis vabadusest saab rääkida, kui meie riigi vabadus on võetud, küsivad ENSV-aegsed väliseestlased üksteiselt. Kas oskamegi enam vabad olla, kui oleme sellest nii kaua ilma olnud, küsivad eestlased vaba Eesti naasmise ajal.

Lavastab Johan Elm, loevad Ragne Pekarev, Reimo Sagor, Rauno Polman ja Katrin Kalma.

14.00–15.30 “KOLM KIRJANIKKU” ehk Hella Wuolijoki “Koidula: näidend naisest, kes tahtis olla nagu teisedki naised”, Vaino Vahingu “Mees, kes ei mahu kivile” ja Toomas Suumani “Liivad”

Kirjanik laua taga istumas pole just eriline lavaline kujutluspilt. Kuidas aga püüda teatrilaval kinni kirjaniku visklev ja rabelev vaim? Kummatigi on see eesti näitekirjanikel mõnigi kord õnnestunud.

Lavastab Kaili Viidas, loevad Kärt Kull, Ken Rüütel, Meelis Rämmeld ja Carmen Mikiver.

16.00–17.30 “KOLM LUGU NELJAST KUNINGAST” ehk Artur Adsoni “Neli kuningat”, Jaan Kaplinski “Neljakuningapäev” ja Tiit Aleksejevi “Kuningad. Näidend aastast 1343”

14. sajandist meieni jõudnud müüt sellest, kuidas neli Eestimaa kuningat kogunesid Jüriöö ülestõusu ajal Eestimaa südamesse Paidesse õigust nõudma, kuid reeturlikult tapeti. Eri aegadel on seda müüti kajastatud mitmes eesti näidendis, visates silla ka oma kaasaega. Kas tänase teadmisega oleksime targemad, tugevamad, nutikamad?

Lavastab Liis Aedmaa, loevad Vallo Kirs, Rait Õunapuu, Tarvo Vridolin, Andres Tabun ja Katrin Pärn.

18.30–20.00 “KOLM RAHALUGU” ehk August Kitzbergi “Kauka jumal”, Enn Vetemaa “Püha Susanna ehk Meistrite kool” ja Mehis Pihla “Rahamaa”

Rahateema erutab meid kõiki. On alati huvitanud. Lisaks asjadele saab raha eest ka võimu ja armastust. Raha mõjutab suhteid, saatusi, mõtteviise. Väga palju raha korraga võib viia mõistuse ja sõbrad. See on õudne ja koomiline korraga. Palju ainet suureks draamaks.

Lavastab Gildas Aleksa (Leedu), loevad Lena Barbara Luhse, Helgur Rosenthal, Kristian Põldma, Silva Pijon ja Martin Tikk.

20.30–22.00 “KOLM ENESE ÄRAKAOTAMISE LUGU” ehk Johann Woldemar Jannseni “Pärmi Jaagu unenägu”, Egon Ranneti “Kadunud poeg” ja Paavo Piigi “Üle oma varju”

Füüsiliselt kaduma läinud inimene on tragöödia, mis võib saada ka õnneliku lahenduse. Kui inimene läheb iseenda jaoks kaduma, siis ei olegi midagi teha. Moodsad mängud identiteediga võivad olla vägagi ohtlikud, kuigi teatrile tänuväärt ainest pakkuvad.

Lavastab Elise Metsanurk, loevad Maarja Johanna Mägi, Juhan Soon, Kaie Mihkelson ja Külliki Saldre.

7. september

12.00 Kadri Lepa giidituur Äratundmishetkede Maja näitusel (REGISTREERUMINE AVATUD SIIN!)

14.00 Sven Karja giidituur Äratundmishetkede Maja näitusel (REGISTREERUMINE AVATUD SIIN!)

20.00 Sven Karja ja Anne-Ly Sova giidituur Äratundmishetkede Maja näitusel (REGISTREERUMINE AVATUD SIIN!)

8. september

13.00 Balti Draama Foorumi osalejate lõpuarutelu (inglise keeles)