Teatriterminoloogia

Nukuteatrikunst

ENG: Puppetry 
DEF: Lavakunstiliik, mille põhiliseks väljendusvahendiks on spetsiaalselt teatrile valmistatud nukud. Nukuteatrikunsti väljundiks on nukulavastus.

Nüüdistsirkus

ENG: New circus, Contemporary circus
DEF: Lavastusliik, mille ühtse dramaturgilise terviku moodustavad võrdväärsete väljendusvahenditena tsirkuse- ja akrobaatikanumbrid ning audiovisuaalne meedia; enamasti ei osale lavastuses loomad.

Objektiteater

ENG: Object theatre
DEF: Lavakunstiliik, mille põhiliseks väljendus- ja mänguvahendiks on leitud objektid (nt argiesemed, masinad, loodusest leitu vmt). Objektiteatri väljundiks on objektilavastus.

Osavõtuteater

ENG: Interactive theatre
DEF: Lavastusliik, mis eeldab publiku aktiivset osavõttu etendusest; vaatajatest saavad osalejad, kes on etenduse kulgemisse haaratud, nende osavõtt ja valikud võivad mõjutada etenduse kulgu.

Psühhodraama

ENG: Psychodrama
DEF: Rakendusteatri alaliik, mis tegeleb inimeste minapildi ja neid puudutavate eetiliste ja sotsiaalsete teemadega, mida käsitletakse situatsioone läbi mängides, kusjuures osalejad vahetavad rolle.

Püstijalakomöödia

ENG: Stand-up comedy
DEF: Lavastusliik, kus etendaja seisab üksinda publiku ees, räägib otse publikuga suheldes naljakaid lugusid, mis ei moodusta narratiivset struktuuri; valdavalt puudub eelnev alustekst, see tekib etenduse käigus kohapealsest improvisatsioonist.

Rakendusteater

ENG: Applied theatre
DEF: Katustermin hõlmab hariduslikest, poliitilistest ja/või isiklikest eesmärkidest lähtuvaid teatripraktikaid (kogukonnateater, foorumteater, luguteater jpt), mis on olemuselt uurimuslikud ja mille keskmes on vaatajad/tegijad oma lugudega; eesmärgiks on muuta hoiakuid kas osalejate suhtluses või suhetes ühiskonnaga; luuakse harilikult väljaspool konventsionaalset teatriruumi ning meetoditena kasutatakse koosloomet ja improvisatsiooni.

Rännaklavastus

ENG: Promenade performance
Lavastusliik, kus vaatajad liiguvad etenduse jooksul erinevate etenduspaikade vahel, mõnikord tegevuses ka osaledes; ruum võib olla lavastuse jaoks spetsiaalselt loodud või kohandatud, aga lavastus võib ka liita erinevaid olemasolevaid sise- ja/või välisruume; võib kattuda osaliselt osavõtuteatri, kohaspetsiifilise ja/või meelteteatri lavastusega.

Soololavastus

ENG: Solo performance
DEF: Lavastus, mida esitab üks etendaja; Eestis kasutatakse terminit tantsuteatri kontekstis.

Tehnoloogiline teater

ENG: Digital theatre
DEF: Lavastusliik, kus (analoog-)tehnoloogia täidab keskset rolli kogu lavastuse olemuses, tehnikaseadmed ja nende kasutamine on nähtaval kohal ega ole vaid vahendavas ning muid lavastuskomponente toetavas funktsioonis.
[ « ] [1..10] [11..20] [21..30] [31..33] [ » ]
Täppisotsing
Detsember 2019
E T K N R L P
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman