Teatriterminoloogia

2017. aastal alustas tööd teatriterminoloogia töörühm, kuhu kuuluvad Heidi Aadma, Liisi Aibel, Luule Epner, Liina Jääts, Madli Pesti ja Tiia Sippol. Toimkonna eesmärgiks on luua avalikult kättesaadav teatriteoreetiline oskussõnastik. Tööd korraldavaks katusorganisatsiooniks on Eesti Teatri Agentuur. 

Kaardistatud teemagruppidest on analüüsi läbinud 50 terminit, neist on üle 30 kantud Termeki terminibaasi. Nüüdsest kajastame valitud termineid ka agentuuri kodulehel.

Täname toetuse eest Haridus- ja Teadusministeeriumi (programmi “Eestikeelse terminoloogia programm 2013–2017”) ning Eesti Keele Instituuti.


TERMINID: 

Digitaalne teater

ENG: Digital theatre
DEF: Lavastusliik, kus väljendus- ja kommunikatsioonivahendina domineerib digitaalne tehnoloogia või leiab suur osa etendusest aset virtuaalkeskkonnas, enamasti mõnes sotsiaalvõrgustikus; digitaalne tehnika, etendajad ja publik viibivad ühes ja samas füüsilises ruumis.

Esitlusfestival

ENG: Showcase (festival)
DEF: Valitud sihtgrupile suunatud festival, mille eesmärgiks on programmi kuuluvaid teoseid esitleda sellisel viisil, et suureneks teoste ja kunstnike tuntus.

Foorumteater

ENG: Forum theatre 
DEF: Rakendus- ja osavõtuteatri alaliik, kus vaatajad/osalejad saavad harjutada keerukate suhtlusolukordadega toimetulemist; vaatajad mõjutavad aktiivselt etenduse käiku, seda peatades ja pakkudes välja oma lahendusi sotsiaalsetele, poliitilistele ja isiklikele probleemidele.

Füüsiline teater

ENG: Physical theatre
DEF: Lavastusliik, kus füüsiline väljendus domineerib teiste (teatri)kunstiliste vahendite üle, lavastuse loomise algimpulsiks on enamasti idee ja seda antakse edasi eelkõige kehaliselt, kuid loomisprotsessi käigus võidakse kaasata teisi väljendusvahendeid (nt muusika, valgus, sõna vmt).

Kaasamisteater

ENG: Participatory theatre
DEF: Lavastusliik, mille üheks osaks on etendaja aktiivne suhtlemine vaatajaga, kuid vaataja osalemine ei mõjuta lavastuse kulgu.

Keskkonnateater

ENG: Enviromental theatre
DEF: Keskkonnateatrit iseloomustab ruumi tavapäratu kasutamine. Keskonnateatri lavastus võib toimuda teatrimajas või leitud kohas. Etendajad ja vaatajad kasutavad kogu ruumi. Ruumis võib olla mitu fookust ja need võivad muutuda. Tekst ei pruugi olla lavastuse lähtepunkt ega eesmärk.Termini võttis kasutusele Richard Schechner 1972. aastal.

Kogukonnateater

ENG: Community theatre
DEF: Rakendusteatri alaliik, mis tegeleb kitsama ühiskonnarühma sotsiokultuurilise ja kunstilise eneseväljendusega.

Kohaspetsiifiline teater

ENG: Site-spetcific theatre
DEF: Lavastusliik, mille mängupaik on väljaspool teatrisaali ja -maja, teatrile tavapäratus ruumis või paigas. Kohaspetsiifiline lavastus lähtub konkreetsest ruumist ja enamasti ei ole teistesse ruumidesse kohandatav.

Koosloomemeetod

ENG: Devised theatre
DEF: Lavastuse loomise protsess, mille tuumaks on kindla alusteksti puudumine ja lavastuse valmimine loomingulise trupi koostöös.
[ « ] [1..10] [11..20] [21..30] [31..33] [ » ]
Täppisotsing
Detsember 2019
E T K N R L P
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman