Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinn hakkab maksma eraõiguslike kultuuriasutuste kolmeaastast tegevustoetust

29.04.2025 11:12

Pildil on illustratsioon inimesest, kes seisab kunstisaalis, mille seinal on neli pilti ja põrandal üks suur vaas.

Tallinna linn avas kolmeaastase tegevustoetuse taotlusvooru linnas tegutsevatele eraõiguslikele kultuuriasutustele. Uue toetusmudeli eesmärk on pakkuda kindlustunnet ja jätkuvat loomevabadust neile märgilistele kultuuriasutustele, kes oma regulaarse ja sisuka programmiga Tallinna kultuuripildis olulisel kohal on. Toetus on suunatud ennekõike igapäevaste tegevuskulude katmiseks, et organisatsioonidel püsiks võimekus keskenduda muretumalt ja pikemajaliselt oma põhitegevusele – olgu selleks etenduskunstid, kirjandus, kujutav kunst, disain või audiovisuaalvaldkond.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on palju räägitud, et kultuuriasutuste rahastamine peaks lähtuma ennekõike nende sisust, kuid keerulisematel aegadel näeme alati, on oluliseks saab hoopis omandivorm ehk eraõiguslike teatrite, muuseumite või kontsertpaikade ees eelistatakse ikka riiklikke institutsioone. "Samal ajal on selge, et meil on kümneid aastaid tegutsenud ja jätkuvalt tippvormis olevad kultuuriasutused, kelleta kultuuripilt palju vaesem oleks. Paljud jaoks neist on viimaste aastate kärped ja hinnatõusud tuleviku üsna tumedaks muutnud. Et kindlustunnet suurendada ja rõhutada nende asutuste olulisust, olemegi käivitanud uue ja mitmes mõttes esmakordse  tegevustoetuse mudeli," selgitas Oja.

Kolmeaastast tegevustoetust võivad taotleda eraõiguslikud kultuuriasutused, kellel on oma püsiv tegutsemispaik ja regulaarne programm. Toetuse suurus üheks aastaks on kuni 60 000 eurot, kusjuures see võib katta kuni poole organisatsiooni aastasest kulust. Esimesel aastal toetab linn kuni kolme organisatsiooni, kusjuures nad peavad tegutsema kõik erinevates kunstivaldkondades.

Taotlusi hindab valdkondlikest ekspertidest koosnev komisjon ning olulised kriteeriumid on nii organisatsiooni senine mõjukus, selge plaan järgnevate aastate tegevuste osas ja meeskonna professionaalsus, aga ka keskkonnateadlik tegutsemine ja programmi ligipääsetavuse ning kättesaadavuse tagamine.

Taotlusvoor lõpeb 20. mail 2025, misjärel langetab komisjon esimeste tegevustoetuste otsused. Potentsiaalselt näeb Tallinn paarikümmet kriteeriumitele vastavad organisatsiooni, kes võiksid uuele toetusviisile kandideerida.

Täpsema teabe taotlemise tingimuste kohta leiab Tallinna linna kodulehelt.

Kujundus: Tallinna linn