Konverents “Stsenograafia kord” ootab ettekandeid
10.04.2025 15:30

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus ning Eesti Lavastuskunstnike Liit ootavad ettekandeid konverentsile "Stsenograafia kord", mis toimub 14. ja 15. novembril 2025 Tallinnas. Esialgne pealkiri ja paarilauseline sisututvustus palutakse saata 15. maiks 2025 meiliaadressile [email protected].
Korraldajad kutsuvad üles osalema konverentsil ettekannetega, mis haakuvad järgmiste teemadega (ent ei pea nendega piirduma):
- Mis on stsenograafia? Kui rahvusvaheline teatriteadus paigutab stsenograafia mõiste alla lisaks lavakujundusele ja kostüümidele ka video, digitehnoloogia, valguse, heli, lõhnad/maitsed (Aronson 2018), siis kuidas mõistab stsenograafiat Eesti teatritegija/- kunstnik/-vaataja/-uurija?
- Kas ja kuidas on muutunud stsenograafia roll lavastuses? Mis juhtub stsenograafiaga siis, kui selle ülesandeks ei ole enam lavale fiktsionaalse koha või aja loomine, näidendi teksti visuaalsesse ja ruumilisse keelde ümberpanek?
- Kas ja kuidas on muutunud kunstniku tööprotsess ja positsioon teatris? Kuidas on muutunud kunstniku suhe lavastaja ja näitlejatega nt postdramaatilises teatris, kus alustekst puudub ja lavastus valmib koosloomemeetodil?
- Kui stsenograafia mõiste on laienenud, siis kes on tänapäeval stsenograaf?
- Stsenograafia ja uusmaterialism – kuidas lavakeskkonna agentsus mõjutab näitleja mängu ja vaataja retseptsiooni?
- Stsenograafia ja taaskasutus – millised arengud siin on toimunud või toimumas?
- Stsenograafia ja digitehnoloogia – kuidas tehnika teeb kunsti ning mõjutab näitlemisstrateegiaid ja publiku vastuvõttu?
- Stsenograafia ja näitleja/lavastaja – provokatiivselt küsides: kes keda ja kuidas mõjutab?
Ettekande pikkus on 20 kuni 25 minutit.
Valitud ettekannete osas antakse tagasisidet hiljemalt 10. juuniks. Ettekande teese oodatakse seejärel 10. augustiks 2025.
Rohkem infot konverentsi üleskutsest:
Foto: Rodion Kutsaiev / Pexels