Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Equus

Teater:
Näidend:
Autor:
Peter Shaffer
Lavastaja:
Natalia Lapina
Esietendus:
Esietendus 16. aprillil 2010 Vene Teatri väikses saalis
lavastus-pic
Tõlge inglise keelest – Dmitri Rekatševski
Kunstnik – Jekaterina Sedova
Muusikaline kujundus – Aleksandr Žedeljev
Video-art on loodud „ArtFactory“ kunstnike poolt.

Mängivad: Aleksandr Sinjakovitš, Sergei Tšerkassov, Jelena Tarassenko, Tatjana Jegoruškina, Oleg Rogatšjov jt.

Etendustes kõlavad rütmilised heliteosed Vene Teatri teatristuudio õpilaste esituses.

Inglise dramaturgi Peter Shafferi 1973. aastal kirjutatud näidend „Equus“ tunnistati XX sajandi 1970. aastate parimaks näidendiks kogu maailmas. Süžee põhineb tõsielulisel juhtumil, mis leidis aset väikeses linnas Londoni külje all. Teravad dialoogid, täpne psühholoogiline süžee ja tegevust raamiv detektiivilugu tegid näidendist absoluutse noorsoo-hiti. Selles esile tõstetud enesemääratlemise probleem on aktuaalne tänapäevalgi.

Näidendi põhitegevus leiab aset Suurbritannia psühhiaatriakliinikus. Lastepsühhiaater Martin Dysart uurib üht võigast juhtumit – kuue hobuse pimedaks torkamist Hampshire tallis. Kuriteo pani toime tagasihoidlik 17-aastane noormees Alan Strang, aruka ateistist isa ja uskliku õpetajannast ema poeg. Dysart püüab välja selgitada julma teo põhjuseid, leida „deemonite“ tekke lätteid Alan Strangi alateadvuse irreaalses maailmas, kuid satub silmitsi oma isiklike „deemonitega“…

Haarav detektiivilugu põimub sügava psühhologismiga; nagu ka teised Shafferi näidendid, käsitleb „Equus“ inimestevahelisi suhteid, kes väliselt loomult on vastandid, kuid kelles on siiski midagi ühist. Näidend peegeldab üksikisiku ja ühiskonna, vabaduse ja piirangute, soovide ja seaduste  konflikti. Lavastus on üles ehitatud dünaamiliselt, „uurimiseksperimendi“ stiilis, kus saal on toimuva pidev tunnistaja. Kõik näitlejad, kui osa sellest eksperimendist, „kriminaalne ansambel“, on kogu etenduse kestel laval.

Lavastus on planeeritud koostööna eesti kunstnike loomeliiduga „ArtFactory“ ja on osa teatri noorteprogrammist, mis peaks köitma noorema põlvkonna vaatajate, sealhulgas eestlaste, tähelepanu.