Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

BALTIC BUBBLE 2012: Wasted Land

Autor:
Agnija Šeiko, Jonas Sakalauskas
Lavastaja:
Agnija Šeiko, Jonas Sakalauskas
Esietendus:
4. juuni 2012
lavastus-pic
Tantsuooper „Wasted Land“ on kunstiprojekt, mis kombineerib muusika, ooperilaulu, kaasaegse tantsu ja videoprojektsioonid. Autoreid on inspireerinud prantsuse filosoofi Jean Baudrillard’i teos „Simulaakrumid ja simulatsioon“ ning Rodrigue Pla film „Inner Desert“ (Mehhiko, 2008). J. Sakalauskase kihilises muusikas sulanduvad eriefektidega vürtsitatud romantismiajastu muusika, elektrooniline ja rituaalne muusika jm. Koreograaf A. Šeiko on kasutanud kaasaegse tantsu ja balleti elemente, mille defineerivad S. Straukaitė minimalistlikud kostüümid. Lavastuse peategelane, filosoof-solist, on ka tantsija ja tantsijad laval esindavad ühtaegu koori – räägivad ja laulavad. Teos räägib inimeses laiuvast kõrbest, tõmmates paralleele massiinformatsiooni ja -ürituste maailmas elamise kogemuste ja suhetega.

Muusika ja libreto autor, solist: Jonas Sakalauskas
Koreograafia: Agnija Šeiko
Esitajad: Petras Lisauskas, Darius Berulis, Mantas Černeckas, Jonas Sakalauskas
Stsenograafia:  Sigita Šimkūnaitė, Arūnas Paslaitis
Kostüümid: Sandra Straukaitė
Dramaturg: Goda Dapšytė
Video: Rimas Sakalauskas
Produtsent: Radvilė Nakaitė
Manager: Goda Giedraitytė
Partnerid: PI „Garsai ir blyksniai“, Operomania, Leedu tantsuinfo keskus
Sponsor: Leedu kultuuritoe fond
Kestus: 40′
Esietendus: 4. juuni 2012 Art Printing House, Vilnius, rahvusvahelise kaasaegse tantsu festivali “New Baltic Dance 2011” programmi raames.

Leedu koreograaf Agnija Šeiko on õppinud tantsu Klaipėda Ülikoolis Leedus ja Rotterdami Tantsuakadeemias Hollandis. Tema lavastusi on esitatud paljudel tantsufestivalidel ja eri paigus nii Leedus kui mujal. Eri valdkondade kunstnikega koostöös loodud tantsulavastused on olnud inspiratsiooniks originaalmuusikale, skulptuuriinstallatsioonidele ja audiovisuaalsele kunstile. Koreograafi viimased tööd on loodud teatrietenduste jaoks loomingulises koostöös lavastajatega, nagu G. Padegimas, J. Vaitkus ja A. Jankevičius.

Hetkel Klaipėdas resideerudes ja vabakutselise koreograafina tegutsedes annab Agnija Šeiko loenguid Klaipėda Ülikoolis, koordineerib iga-aastast rahvusvahelist kaasaegsete kunstide festivali “Plartforma” ja juhib kunstigruppi Fish Eye.

2009. aastal pälvis A. Šeiko mono-ooperi “Izadora” loomingulise grupi liikmena Leedu kõrgeima teatriauhinna Golden Stage Cross 2008. aasta parima debüüdi eest. Käesoleval, 2012. aastal pärjas Klaipėda linnavalitsus A. Šeikot aasta parima koreograafi auhinnaga.

 

Jonas Sakalauskas on ooperilaulja, helilooja ja produtsent. Ta lõpetas Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuse- ja magistrikraadiga 2010. aastal. Õpingute ajal tegi ooperilaval debüüdi kaasmaalase, kaasaegse leedu helilooja G. Kuprevičiuse ooperis “Dali Gala” ja valmistus rollideks G. Verdi ooperis “Traviata” (Germont) ning W. Waltoni lühiooperis “Karu” (Smirnov).

Kompositsioonioskusi täiendas J. Sakalauskas akadeemias V. Ganelini, Š. Nakase, M. Urbaitise juhendamisel. Esimesteks töödeks heliloojana sai muusika draamaetendustele ja filmidele, hilisem looming on arenenud kammerooper-draama žanri suunas, mis on jäänud tema praeguste heliloominguliste ideede väljendamisel seni sobivaimaks. Nimetatud kategoorias on J. Sakalauskase töödest Leedu noorema põlvkonna heliloojate loomingu hulgas enam silma paistnud tema mono-ooper-draama „Isadora“, draama muusikaga „Jokker“, haikuooper „Lumi“ ja tantsuooper „Wasted Land”. Mono-ooper-draamat „Isadora” on parima debüüdi eest tunnustatud Leedu kõrgeima teatriauhinnaga Golden Stage Cross.

J. Sakalauskase eneseväljendusvormiks on ka produtsenditöö. 2008. aastast alates on tema algatusel sündinud kaasaegse ooperi festival “NOA”, mitu noorte ooperilauljate ja -arendajate kursust ning loodud on noorte kunstnike iseseisev rühmitus Operomania.

Helilooja ja produtsendina kaasaegse kammerooperi valdkonnas tegutsetud mõne aastaga kujunes Jonas Sakalauskasel selge visioon muusikateatri arengule. See materialiseerus uue teatri sünniga Leedus – asutati Balti kammerooperiteater, millel eesmärgiks luua keskkond ja tingimused ooperi kaasaegseteks interpretatsioonideks ning anda hoogu ooperikultuuri levikule Leedus.