Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

A. Mironovi nimeline teater: Madame Bovary

Autor:
Andri Žoldak, Gustave Flaubert
Lavastaja:
Andri Žoldak
Esietendus:
Külalisetendus 28. septembril 2017 Vene Teatris
lavastus-pic
Sankt-Peterburgi Andrei Mironovi nimeline teater 'Vene entreprise'

'MADAME BOVARY'
Gustave Flaubert’i samanimelise romaani ainetel
16+


LAVASTUSEST
Pärast Gustave Flaubert’i romaani ilmumist 1856. aastal lahvatas ühiskonnas kohe skandaal. Autorit ja tema kirjastajat süüdistati moraali solvamises ning nad anti kohtusse. Lugu on rohkem kui kaasaegne. Vaatamata sellele, et nii Flaubert kui ka tema kirjastaja mõisteti õigeks, muutus teos kaunitar Emma Bovary armupiinadest tänu skandaalile (mis oli nii mõnegi arvates parim reklaam) peagi kultusromaaniks. Arvatakse, et Flaubert kasutas romaanis tõestisündinud lugu, mis toimus tema tuttava perekonnas.

Emma Bovary’, provintsiarsti abikaasa kirglikud romaanid, tema hingepiinad, tema mehe Charles’i hingepiinad on juba rohkem kui sada aastat nii lugejate kui ka kriitikute vaidlusküsimuseks. Kes on Emma Bovary? Kas kannatav naine, kes lämbub provintsilinna tühjuses või naine, kes oma instinktide rahuldamiseks hävitab kõige kallima – abikaasa saatuse ja väikese tütre tuleviku?

Saalis istudes ja Andri Žoldaki etendust vaadates maksab kõige vähem otsida loo lavalist ümberjutustust. Žoldaki 'Madame Bovary' on teatraalne poeesia, armastuse sublimatsioon, vaba draamateos saladustest ja kirest, mis elavad naise hinges sõltumata ajastust või riigist. See kirglik, müstiline ja kaunis etendus on pühendatud hingelisele murdumisele, hinge kõige salajasemate nurkade valgustamisele, hinge ja mõistuse konfliktile ja armastuse tundevarjunditele.

Esietendus toimus 21. detsembril 2013. aastal.
Etenduse kestvus: 3 tundi 30 minutit (ühe vaheajaga)

Loojad:
Näidend ja lavastus – Andri Žoldak (Ukraina, Saksamaa)
Kunstnik-lavastajad – Andri Žoldak ja Tita Dimova (Bulgaaria)
Kostüümikunstnikud – Tita Dimova ja Tatjana Parfjonova
Valguskunstnikud – Tita Dimova ja Andri  Žoldak
Helilooja – Sergei Patramanski
Helirežissöör – Georgi Rožkov

Tegelased ja osatäitjad:
Emma Bovary – Jelena Kalinina
Charles Bovary, tema mees – Venemaa rahvakunstnik Valeri Degtjar
Berta Bovary, nende tütar – Liza Furmanova
Rodolphe Boulanger – Aleksei Morozov
Leon – Mihhail Dragunov
Nastasia, teenijanna – Polina Dudkina
kaasaegne Emma, elab Peterburis – Polina Polstun

ANDRI ŽOLDAK, lavastaja
Ukraina teatrilavastaja, Ukraina teeneline kunstitegelane, Ukraina III järgu teeneteordeni kavaler. A. Žoldak on pärit kuulsast Tobilevitšite-Tarkovskite dünastiast, õppis T. G. Ševtšenko nimelises Kiievi Rahvuslikus Kunstikoolis. Esmase lavastajahariduse omandas ta Ivan Karpenko-Karyi nimelises Kiievi Riiklikus Kunstiinstituudis (1986. aastal). Lõpetas GITISe (1989. a A. Vassiljevi kursus). Aastatel 2002-2005 oli Harkovi T. G. Ševtšenko nimelise Akadeemilise Teatri kunstiline juht. Aastast 1995 on ta rahvusvahelise fondi 'Ukraine-Culture-Europe' president. Käesoleval ajal elab Saksamaal.

TEATRIST
Sankt-Peterburgi Andrei Mironovi nimelisele teatrile 'Vene entreprise' pani aluse 1. novembril 1988. aastal Rudolf Furmanov. Selle teatri ajalugu algas aga juba kaua enne seda päeva, kui koostati ja kirjutati alla esimesed asutamisdokumendid. 'Vene enterprise’i' lugu on vene teatriajaloo lahutamatu osa, mis sai alguse ammu enne teatri ametlikku avamist 1. novembri 1988. aastal ning hõlmab Rudolf Furmanovi kogu loomingulist tegevust, kes oli postsovjetliku Venemaa esimene tõeline teatri antreprenöör.

Rudolf Furmanov oli esimene vene teatritegelane, kellel õnnestus taasluua vene revolutsioonijärgsele teatrileiseloomulik paindlik ettevõtluspõhimõte - kutsuda etendustesse ja kontsertprogrammidesse kokku riigi parimad artistid. Suurte näitlejate elu ja looming, kellega Rudolf Furmanov on töötanud ja töötab ka täna, on pannud aluse nii tema teatri ajaloole kui heale kuulsusele.

Olles täna Venemaal esimene lepinguline teater, valis Andrei Mironovi nimeline 'Vene enterprise' mitte ettevõtluse lääneliku vormi, mille puhul paari aasta vältel lavastatakse ja mängitakse üht-kaht lavastust, vaid liitis isemajandava mitteriikliku teatri euroopalikud põhimõtted vene revolutsioonieelse lepingulise teatri eripärade ja repertuaariteatri laiade kunstiliste võimalustega.

Teatri kunstiline juht on Vene Föderatsiooni rahvakunstnik Rudolf Furmanov.