Viies kolonn

Teater: Eesti Draamateater
Autor: Ernest Hemingway
Lavastaja: Ingo Normet
sõnalavastus
Esietendus 27. septembril 2011 suures saalis

Kunstnik Liina Unt (külalisena)
Tõlkinud Peeter Sauter

Osades: Raimo Pass, Merle Palmiste, Marta Laan, Maria Klenskaja, Martin Veinmann, Sulev Teppart (külalisena), Taavi Teplenkov, Tõnu Kark, Mari Lill, Tõnu Aav, Hendrik Toompere jr jr, Mihkel Kabel, Roland Laos.

„Viies kolonn“ on aga eksimatult Hemingway: traagiliselt, naljakalt ja kirglikult põimuvad spiooni- ja armastuslugu. Madridis pulbitseb elu ja sõda, kõrtsid, äritsemine, eri leerides kirju rahvusvaheline seltskond.

Ernest Hemingway viibis Hispaania kodusõja ajal 1937. aastal ajakirjanikuna korduvalt Madridis. Mõiste „viies kolonn“ on pärit sellest ajast: Madridi suunas liikus neli Franco vägede kolonni, aga lisaks tegutses linnas fašiste toetav n-ö viies kolonn, mis aitas riiki kukutada seestpoolt. Võitlusest selle varjatud väega, spioonidest ja vastuluurest kirjutabki Hemingway isikliku kogemuse põhjal oma ainsas näidendis, mis nüüd esmakordselt Eesti lavale jõuab.

Lavastaja Ingo Normet: „Viiendas kolonnis“ on koos paljude Hemingway teoste aines. Armastus ja eneseohverdus, hirm kaotada armastades oma vabadus. Inimene ja vägivald, inimene ja valik. „Viiendasse kolonni“ on kätketud ka palju hea dramaturgia tunnuseid, mis annavad näitlejatele võimaluse mängidahuvitavaid ja vastuolulisi rolle. Armastuse kolmnurk, tõsised ja koomilised tegelased, inimeste karmus ja nõrkus. Kõik samad väärtused, mis Hemingway  populaarsetes romaanides „Kellele lüüakse hingekella“, „Omada ja mitte omada“, „Hüvasti relvad!“ ja paljudes juttudes. Need väärtused ei ilmne näidendi esmalugemisel, ta nõuab süvenemist – nagu iga teine hea näidendki.“


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Oktoober 2011
E T K N R L P
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman