VII NU Performance: Jerk, the radioplay

Autor: Gisèle Vienne, Peter Rehberg

Lavastaja: Gisèle Vienne
Tekst: Dennis Cooper
Originaalmuusika ja elav esitus: Peter Rehberg
Salvestatud hääled: Jonathan Capdevielle, Dennis Cooper

"Jerk" on Ameerika sarimõrvari Dean Corlli sooritatud kuritegude kujuteldav – kummaline, poeetiline, naljakas ja morn – rekonstruktsioon. Koos teismeliste David Brooksi ja Wayne Henleyga tappis Corll 1970date keskpaigas Texase osariigis üle 20 poisi.

Näidendis kannab David Brooks eluaegset vanglakaristust. Ta õpib vanglas nukunäitlemist, mis teeb tema jaoks mingil moel võimalikuks võtta vastutus nendes roimades osalemise eest. Ta on kirjutanud näidendi, mis lahkab Dean Corlli sooritatud mõrvu ja kus kõiki rolle täidavad nukud. Näidendit esitab ta vanglas kohaliku ülikooli psühholoogiatudengitele.

Hoolimata realistlikust ilmest võbeleb lugu ise ebausutavuse piiril. Näidendi näiline realism tuleneb lineaarsest jutustusest, lihtsast tõsielulisest loost ning petise-nukunäitleja täielikust samastumisest väljamõeldud tegelase David Brooksiga.

"Jerk" on neljas näidend, mis Gisèle Vienne on loonud koostöös Ameerika kirjaniku Dennis Cooperiga – sellele eelnesid "I Apologize" (2004), "Une belle enfant blonde" (2005) ja "Kindertotenlieder"(2007). Nendes näidendites kombitakse pidevalt väljamõeldise ja reaalsuse piire, muutes nii meie reaalsustaju. Pisut realistlikumas "Jerkis" esitatakse sidus lineaarne jutustus ja luuakse usutavus, mis tuleneb kahtlemata just vormist. Ja meie erinevate vormiliste kogemuste kaudu vaadeldaksegi sedasama kahtlematust.

---

Gisèle Vienne (sündinud 1976) on prantsuse-austria kunstnik, koreograaf ja lavastaja. Pärast filosoofiaõpingute lõpetamist õppis ta nukunäitlemist Ecole Supérieure Nationale des Arts de la Marionnette’is. Ta teeb tihti koostööd näiteks kirjaniku Dennis Cooperi, muusikute Peter Rehbergi ja Stephen O'Malley ning valguskunstniku Patrick Riouga.

Alates kompanii asutamisest 1999. a. on loodud 14 lavastust. Ta on loonud koreograafia ja lavastanud koos Dennis Cooperiga lavastused „I Apologize“ (2004), „Une belle enfant blonde / A young, beautiful blond girl“ (2005), „Kindertotenlieder“ (2007), raadionäidendi saatele „atelier de création radiophonique“ raadiojaamas France Culture (juuni 2007), näidendi „Jerk“ (2008), „Eternelle Idole“ (2009) uisutaja ja näitlejaga, „This is how you will disappear“ (2010), „LAST SPRING: A Prequel“ (2011), „Showroomdummies #3“ (töötlus 2001. aastal koos Etienne Bideau-Reyga loodud lavastusest), mis on nüüd CCN-Ballet de Lorraine’i repertuaaris, „The Pyre“ (2013), „The Ventriloquists Convention“ (2015) koos Puppentheater Hallega ning „Crowd“ (2017). Alates 2005. aastast on ta esitlenud oma fotosid ja installatsioone mitmetel näitustel. Gisèle Vienne, Dennis Cooper, Peter Rehberg ja Jonathan Capdevielle andsid välja kakskeelse (prantsuse ja inglise keeles) audioraamatu „JERK / Through Their Tears“ (väljaandja: DIS VOIR). Ta on avaldanud ka raamatu „40 PORTRAITS 2003-2008“ koos Dennis Cooperi ja Pierre Dourthe’iga (väljaandja: P.O.L). Hetkel on tal valmimas lavastus, mis põhineb Robert Walseri novellil „Der Teich“.
www.g-v.fr

Dennis Cooper on romaanikirjanik, luuletaja ja kriitik, kes elab Pariisis ja Los Angeleses. Ta on avaldanud 10 romaani, neist viimasena ilmus 2015. aasta jaanuaris „Zac's Haunted House“ (animeeritud gif-idest koosnev romaan). Lisaks on tal koostöös kunstnik Zac Farleyga valminud film „Like Cattle Towards Glow“.  Cooper on ajakirja Artforum kaastoimetaja ja Ameerika kirjastuse Little House on the Bowery toimetaja. Alates 2004. aastast on ta teinud koostööd Gisèle Vienne’iga ning on seotud ka Gisèle Vienne’i uue teosega „Crowd“, mis loodi 2017. aasta novembris.
denniscooper-theweaklings.blogspot.fr

Peter Rehberg (sündinud 1968) on kirjanik ja elektrooniliste heliteoste looja, kes elab Viinis. Rehberg on esinenud nii koos teiste muusikute kui sooloartistina Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Jaapanis ja Austraalias. Ta oli üks esimesi artiste, kes asus 1990. aastate keskpaigas kasutama esinemistel mobiilseid arvutiseadmeid. Rehberg on teinud esinemistel ja stuudios koostööd näiteks järgmiste artistidega: Jim O'Rourke ja Christian Fennesz (nime all Fenn O’Berg), Stephen O’Malley (KTL), Gisèle Vienne / DACM, Peterlicker, Z’EV Russell Haswell, Florian Hecker, Meg Stuart, Chris Haring, Marcus Schmickler, Jade, SUNNO))). Lisaks on ta MIMEO liige ning on alates 2006. aastast juhtinud plaadifirmat Editions Mego ning oli 1995. aastal leibeli Mego kaasasutaja.
Tema koostöö Gisèle Vienne’iga sai alguse 2004 aastal ning hõlmab mitmeid lavastusi. Samuti oli ta Meg Stuarti koreograafiaga lavastuse „Highway 101“ ja Chris Haringi lavastuse „Fremdkörper“ muusika üks loojaid ning osales 2. Göteborgi kunstibiennaalil („Against All Evens“).
www.editionsmego.com

---

Raadiolavastuse “Jerk, the radioplay” tellisid Frank Smith, Philippe Langlois and Danièle Rivière audioraamatu “JERK / Through Their Tears” jaoks. Autorid: Gisèle Vienne, Dennis Cooper, Peter Rehberg ja Jonathan Capdevielle (kirjastaja: DISVOIR – serie:ZagZig / inglise ja prantsuskeelne väljaanne). Raadiolavastuse „Jerk“ prantsuskeelse originaalversiooni tellis Frank Smith raadiojaama France Culture saate „Atelier de Création Radiophonique“ jaoks ning selle esiettekanne toimus raadiojaamas France Culture 17. juuni 2007.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman