VII NU Peformance: Digital Technology

Autor: Mårten Spångberg

Ma ei taha teada, mida see asi tähendab. See on reis, mille koos publikuga ette võtan. Võib-olla õnnestub meil koos aru saada, mis peitub ridade vahel, ning liikuda edasi väikeste tantsude ja  mitmete esemetega, mis koos minuga ellu ärkavad. See on natuke nagu räägiks raamatust, mida kõik on lugenud, aga hästi ammu ja mäletatakse erinevaid asju ja nüüd mängitakse neid uuesti, meie ees, aga rohkem meie sees, ja seal on ka üks üpris aeglane film. Film – nagu see teos – on seal pigem nagu telekas, mis on mahakeeratud heliga käima jäetud. Mulle meeldivad telekad, mis lihtsalt seisavad, ilma et keegi neid vaataks. Ma kujutan ette, et see on aeg, kui telekas tõeliselt lõbutseb, lihtsalt naudib pilte ja jadasid nende endi pärast, mitte selle pärast, mida nad kujutavad.
Mul on sõber, kelle nimi on Juan Dominquez. See on tõesti mõnusalt voolav nimi ja lõpuks sööme koos jäätist, ilma et me eriti räägiks. Nii armas on nautida midagi tõeliselt head ja teha seda vaikuses. Kui natuke oodata, on võimalik lihtsalt kohale ilmuda.

Seitse aastat tagasi sai alguse üks rännak. Seiklus, mida alustati selleks, et uurida esemete salaelu. Kas aja kude muutub kuidagi seetõttu, et on elanud esemete vahetus läheduses: mitte esemete kui tööriistade või suveniiride, lemmikloomade või lähedaste asemike, vaid kui lihtsalt esemete? Siin peitub midagi enamat kui performatiivsus, see on lihtsalt viimasel ajal pisut häbelikuks muutunud.
Esemed tõmbuvad eemale.

Vananedes kahaneb inimese tulevik sekund-sekundilt. Mingil hetkel jõuab minevik tulevikule järele. Elamine teadmisega, et su tulevik on möödas, tähendab kohanemist üksildusega.

"Digital Technology" on mõtisklus esemete seltsis, muljete vool, mis lõpeb ja siin me oleme ja see pole midagi erilist, eks?

---

Mårten Spångberg (snd.1968) on Brüsselis ja Stockholmis elav ning töötav koreograaf. Oma töös keskendub Spångberg tantsu laiendatud mõistele, millele on kunstnik lähenenud erinevates tehnikates läbiviidud eksperimentaalpraktikate ja väljendusviiside kaudu. Spångberg on olnud etenduskunstis tegev nii esineja kui loojana aastast 1994. Aastast 1999 on tegelenud koreograafiate loomise ja seadmisega soolodest suuremahulisemate projektideni, millega on ka rahvusvaheliselt tuuritanud. Leibeli „International Festival” alt tegi Spångberg koostööd arhitekti Tor Lindstrandiga, projekti raames uuriti sotsiaal- ja laiendatud koreograafia mõisteid. Aastatel 1996-2005 organiseeris ja kureeris Spångberg festivale Rootsis ja rahvusvahelisel areenil, ning 2006. aastal oli üks suhtlusvõrgustiku INPEX asutajatest. Spångbergil on rikkalik kogemustepagas õpetamise vallas – nii teooria kui praktika. Aastatel 2008-2012 juhtis ta koreograafiaalast magistriprogrammi Stockholmi tantsuülikoolis. 2011. aastal ilmus Spångberg’i esimene raamat “Spangbergianism”. Hetkel on Spångberg dramaturgia- ja koreograafiaprofessor tantsu ja teatri kateedris Oslo Rahvusliku Kunstiakadeemia juures. 2017-2018 jooksul on Spångberg seotud ka Oslo Black Box teatriga. Tema viimased tööd; “La Substance, but in English”, “The Internet”, “Natten” ja “Gerhard Richter, une pièce pour le théâtre” on pälvinud palju rahvusvahelist tähelepanu. Ta on varem korduvalt oma etendustega Tallinnas esinenud.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman