Tulleminek

Teater: Vanemuine
Autor: Märt-Matis Lill
Lavastaja: Taago Tubin
muusikalavastus
Esietendus 22. aprillil 2017 Sadamateatris

Ajaloost õpime seda, et inimene ei õpi ajaloost. (Georg Wilhelm Friedrich Hegel) 

Libretist Jan Kaus 
Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi 
Dirigent Taavi Kull 
Lavastaja Taago Tubin (Ugala Teater) 
Kunstnik Liisa Soolepp 
Valguskunstnik Margus Vaigur (Endla Teater) 
Elektroonika Tammo Sumera 
Koreograaf Janek Savolainen 

Osades Reigo Tamm, Tamar Nugis, Rasmus Kull, Simo Breede, Jaan Willem Sibul, Märt Jakobson, Pirjo Jonas, Maria Listra, Sigrid Mutso, Annaliisa Pillak, Kadi Jürgens, Karmen Puis, Jaanus Tepomees, Karl Edgar Tammi, Kärt Tammjärv 
Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester 


"Tullemineku" suureks õnnestumiseks on silmatorkavalt hea balanss lauldud ja lausutud sõna vahel, mis võimaldab toimivat kontrasti, lummavaid üleminekuid ning dramaatilisi rõhuasetusi. 
Alvar Loog, Postimees 

"Sõda paneb inimlikkuse väga teravalt proovile ja sunnib tõdema, et inimkond õpib ajaloost vaid seda, et ta ajaloost midagi ei õpi. Selles mõttes käsitleme lavastuses üsnagi ajatuid universaale ja arhetüüpe. Ooperi põhiliseks inspiratsiooniallikaks olev Esimene maailmasõda oli revolutsiooniline, see põrmustas massihävitusrelvade kasutuselevõtuga igasugused nö väärika sõjapidamise reeglid. Tsiteerides ajaloolast Christopher Clarki: "1914. aasta peategelased olid nagu uneskõndijad: ettevaatlikud, aga samas pimedad, kes nägid unenägusid, aga jäid pimedaks nende tegelike õuduste suhtes, mis nad maailmale kaela tõid." Selles metafooris on midagi väga tabavat ka praeguste arengute kohta maailmas. 
Sõja paatos võib pakkuda ülevaid kangelastegusid ja õiglasi ootusi, aga varem või hiljem kattub see vere ja poriga, kangelaslikkusest saab julmus või kaotusvalu, suurest kollektiivsest õnnelubadustest iga üksiku inimese isiklik traagika. Vallutamist ootavate territooriumidega kaardil pole muljutud maastikke näha." 
Märt-Matis Lill, Jan Kaus ja Taago Tubin 

"Tulleminekus" kasutatakse Trooja sõja kirjeldusi, eesti rahvalaule ja Esimeses maailmasõjas osalenud inimeste mälestusi. 


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Mai 2019
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman