Suur maailmateater

Autor: Pedro Calderon de la Barca
Lavastaja: Tiit Alte
Esietendus 10. juunil 2010 Rakvere Kolmainu kirikus

Helilooja ja muusikaline kujundaja: Toomas Rannu.

Kunstnik: Jule Käen.

Mängivad: Tauno Toompuu, Margus Grosnõi, Indrek Saar, Tõnis Tamm, Külli Erikson, Kadri Mägi, Hälis Rünk, Kaido Veski, Tauno Küngas ja Uno Trumm.


Autosakramentaal on hispaania “kuldajastu“ (XVI-XVII saj) teatri ja kirjanduse üks kõige omapärasemaid žanre. Sel renessansis sündinud, religioosse sisuga lühinäidendis ei puudu lähedus Euroopa hiliskeskaja draamaliikide, vanatestamentliku müsteeriumi ja allegoorilise moraliteega. Calderon viib autosakramentaali täiuslikkuseni, muudab selle miniatuuržanri osaks oma filosoofilises draamas. Tema autosakramentaalid on ühtlasi barokse allegooria esindusnäited Euroopa kirjanduses.

„Suur maailmateater“ kehastab Pedro Calderoni 80 autosakramentaali seas erilist teatriimet. Calderon mitte ainult ei too näidendisse näidenditegemist, vaid loob illusiooni teatri ja elu täielikust kokkulangemisest – sellest et kogu inimelu on teater ja keegi meist ei esinegi teisiti kui ajutise näitlejana suurel maailmalaval. Näidendi lavastaja, Autor, on muidugi Jumal, kuid Calderon ühendab vaimukalt teose taevaliku mõõtme täiesti vahetu ja konkreetse ajaloolise teatritegemisega, kus autor on tema ise, Calderon – taevaliku Autori ja Maailma endagi looja. Tundub võimatu, et keegi suudaks teatrilavale 1-vaatuselises näidendis haarata kogu inimkonna loo, kuid Calderon saab sellega hakkama.

Žanr ise kuulub Euroopa teatriloo algusaegade juurde, mil kirikutes peetavate jumalateenistustega seoses hakati etendama müsteeriume, dramatiseeringuid, milles vaimuklikud ja elufilosoofilised tõed toodi inimesteni draama vormis. Autosakramentaalid on müsteeriumidest väljakasvanud dramaturgilisemad allegooriate esitamisele keskendunud etendused, kus inimese lähedale tuuakse ühtaegu nii tõsine pühadus kui rõõmus huumor. Pühalikus ja rõõmsameelsus on need tunded, mis autosakramentaalis kokku saavad.

Eestis on teadaolevalt esimese ja ainsana esitatud autosakramentaalidest 2010. a 10. juunil Rakvere Kolmainu kirikus etendunud Calderoni „Suur maailmateater“. Tiit Alte lavastuse trupp koosneb porfessionaalidest ja amatööridest. Kuna tegevus leiab aset kirikus ja omab jumalateenistuslikke elemente, astuvad üles nii vaimulik kui organist.

Elunäidendi miniatuurses vormis võtavad oma rolle etendada vaimulik Tauno Toompuu (Autor), Rakvere teatri näitleja Margus Grosnõi (Maailm), vabakutseline näitleja Indrek Saar (Kuningas), Rootsi kuningliku ooperi laulja Tõnis Tamm (Armu Seadus), organist Külli Erikson (Hääl), muusikapedagoog Kadri Mägi (Kasinus) ning harrastusnäitlejad Hälis Rünk (Ilu), Kaido Veski (Rikas), Tauno Küngas (Põllumees) ja Uno Trumm (Vaene). Heliloojaks ja muusikaliseks kujundajaks on Toomas Rannu. Kunstnik Jule Käen.

Lavastuse valmimist on toetanud Rakvere Linnavalitsus, Hispaania Suursaatkond ja Eesti Kultuurkapital. Nõuandjatena aitasid Lembit Peterson ja Ülle Lichtfeldt.

Tartu Jaani kirikus 5. augustil kell 19.00 algav etendus on 7. „Suure maailmateatri“ esitus.

Etendus kestab 1 tund 20 min. Piletid hinnaga 5.- eurot on saadaval üks tund enne algust kohapeal.

Tauno Toompuu

taunotoompuu@gmail.com

tel 529 0651.Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman