Siseturism. Tähelaev

Teater: Rakvere Teater
Esietendus 7. veebruaril 2014 Rakvere Teatri väikses saalis

Nende kümnekonna aasta jooksul, mil Peeter Rästas ja Anneli Rahkema on Rakvere Teatri hingekirjas olnud, on nad mänginud kümnetes lavastustes koos kümnete teiste näitlejatega. Umbes aasta tagasi tekkis neil mõlemal aga soov end uuel moel – üksi mängides – proovile panna. Eesti kultuuriväljalt leidsid mõlemad enda mõtetega haakuva lavastaja ning nii sünnib ühest impulsist kaks erinevat lavastust. Kaks soolot, mida mängitakse ühel õhtul.

SISETURISM
Laval Peeter Rästas
Lavastaja ja teksti autor Kadri Noormets

kadrinoormets: eelmise aasta detsembris tegi peeter rästas mulle ettepaneku. samal õhtul võtsin mina selle vastu – me ei abiellunud. ma armastan rästast, aga teatrit tingimata mitte – juba samal õhtul hakkasin ma kirjutama, valmistusin – tekst sai pühendatud rästale. pool aastat hiljem andsin sajase tekstikomplekti talle lugeda ja tutvuda – rästas ei olnudki liiga vaimustuses; küll aga olin mina. rästas näis skeptiline, esile kerkis draamanäitlejalik umbusk abstraktsete (keha-)mustrite suhtes (teatri-)teksti vormelis; arusaamise mõttes, muidugi. mulle see umbusk sobis, skeptitsism kui magus stardi-potentsiaal – teadsin, et see seal möödub – rästas pole seisma jäänud – rästas on laululind, peeter on rästas, peeter on laululind. linnud on alati teema.
kui sa oleksid tekst, siis sa oleksid seesama tekst [siseturism] lugu sellest, kuidas isikut tõendava dokumendita mees rändab mööda ilma. kuidas talle määrati eluaegne riiki sisenemise keeld. kuidas ta sellega midagi peale ei oska hakata ja kuidas ta sellest siis isegi midagi ei mäleta. see on seiklusjutt, mida kõike ta neil reisidel ei kohta. muidugi mõista on siseturism meditatiivne manipulatsioon ja enesetunde küsimus, sisetsivilisatsiooni aktiveerumine kire tulemusel, kohe algusest peale – see on teksti teisendamine ja tõlkimine konkreetset inimest defineerivaks metafooriks.

TÄHELAEV
Laval Anneli Rahkema
Lavastaja Kertu Moppel
Kunstnik Arthur Arula

“Tähelaev” räägib inimesest, kes oma alter ego otsinguil iseenda sisemaailma kaob. Tegijaid huvitavad mehhanismid, mis panevad inimese tundma suuremat huvi enda isiksuse kui välismaailma ja selle reaalsete probleemide vastu. See on reis potentsiaalse egomaniaki pähe, et mõista tema fantaasiaid ja nende põhjusi ning uurida, mis on eskapism. Meie sisemise “Tähelaeva” stuudios käib alati salvestus.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman