Rosencrantz ja Guildenstern on surnud

Teater: Ugala Teater
Autor: Tom Stoppard
Lavastaja: Üllar Saaremäe
Esietendus 15. märtsil 2014 suures saalis

Kunstnik: Kristi Leppik
Peaosades: Meelis Rämmeld ja Aarne Soro

Tegemist on Stoppardi esiknäidendiga, 1967. aastal ilmunud komöödia ja tragöödia vahel kõikuva draamaga. Näidendi keskmes on kaks kõrvaltegelast William Shakespeare’i “Hamletist”  – Rosencrantz ja Guildenstern, kes kuninga käsul üritavad printsilt tema saladusi ja plaane välja uurida. Kaks võimumasina hammasrataste vahele jäänud mutrikest.

Tom Stoppardi versioonis on neilt võetud isegi nende identiteet – nad ei mäleta, kumb on Rosencrantz ja kumb Guildenstern. Seda ei mäleta ka teised tegelased – nende tähtsus on nii tühine, et isegi nende nimed ega isikud pole olulised. Samuti puuduvad neil mälestused oma minevikust. Need algavad hetkest, kui kuninga kuller edastab neile kutse ilmuda lossi.

Lavastaja:
“Selle näidendiga on mul olnud veider side juba aastaid. Roman Baskini lavastust ühekaskümnendate alguses (Andrus Vaariku ja Guido Kanguriga peaosades) vaatasin mitmeid kordi. Sama lugu oli Stoppardi filmiga, kus peaosades Tim Roth ja Gary Oldman. Kandsin teksti endaga, oodates aega, millal ise sellega tegelema hakata - kas näitleja või lavastajana. 2005. aastal lavastas Hendrik Toompere loo minu palvel Rakvere teatri suvelavastuseks. Mängisin Rosencrantzi. Guildenstern oli Marko Matvere.  Arvasin, et nüüd on asjaga ühelpool ja see tekst ei kummita mind enam. Mõni aeg tagasi leidsin aga end taaskord sellele loole mõtlemast. Vähe sellest – tekkis kirg, asjaga uuesti tegelema hakata. Sedapuhku lavastajana. Tegemist on väga vaimuka, mängulise ja hoogsa looga. See on suur väljakutse lavastajale ja näitlejatele. Ja loodan, et tõeline maiuspala publikule.”


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2014
E T K N R L P
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman