Roman Viktjuki teater: Phaedra

Autor: Marina Tsvetajeva
Lavastaja: Roman Viktjuk
Külalisetendus 22. märtsil 2017 Nordea Kontserdimajas

Muusikalise ja plastilise partituuri autor Roman Viktjuk 
Lavakunstnik Vladimir Anossov
Koreograaf Vladimir Anossov
Kostüümikunstnik Jelena Predvoditeleva
Valguskunstnik Sergei Skornetski 

Roman Viktjuki Teatri kõige värskem lavastus. Klassikaline antiiksüžee, jutustatud ümber Marina Tsvetajeva poolt, keda lavastaja nimetab esimeseks ja ainsaks Suureks Poetessiks, kelle looming on saatnud meistrit läbi kogu tema elu.

Lugu on lavastatud mänguliselt mütoloogilise stuudioteatri stiilis. Laval käib Ateena noortepidu. Pooleldi tants, pooleldi laul, pooleldi võimlemine, pooleldi erootika on mõeldud paistma traagiliste sündmuste tausta ja käivitajana. Koor ilmub lavale ja kaob sealt, esitades erinevaid rolle. Koor esitab ka Phaedra Kuju (Dmitri Bozin), Hippolytust (Igor Nevedrov), Saatust (Ivan Ivanovitš). Põhilavalt välja jääv Theseus (Aleksandr Dzjuba) suunab sarkastiliselt müütilist protsessi, mängides erinevaid pille.

Me ei hakka ümber jutustama tragöödia sisu, tuletame meelde vaid seda, et see räägib armastusjumalanna Aphrodite noolest tabatud nimikangelanna võitlusest oma keelatud ihaga kasupoeg Hippolytuse vastu. Seda energiat ja kirge, mis inspireeris Tsvetajevat „Phaedra“ loomisel, on võimatu sõnades kirjeldada. See paneb meid mõtlema uutest, õigemini, nõukogude teatris unustusse vajunud väljendusvahenditest – sõna, muusika, rütmi ja koreograafia sünteesist, näitleja hääle, žestide ja miimika mõjust.

Nii nagu Vana-Kreeka teatriski ei suunata vaataja tähelepanu välistele efektidele, vaid tegelastele, keda mängivad mehed. Näitlejate kujud sarnanevad Michelangelo freskodega, koor on aga osa legendist, kujundades selle atmosfääri. Viktjuki sõnul on „Phaedra“ pooleldi tants, pooleldi laul, pooleldi võimlemine, pooleldi erootika.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman