Persona

Teater: Must Kast
Autor: Ingmar Bergman
Lavastaja: Kaija M Kalvet
sõnalavastus
Esietendus 8. novembril 2015 Genialistide klubis

Ingmar Bergman

„Persona“

“Persona” on kahe naise lugu: kuulus näitlejanna Elisabet Vogler satub psühhiaatriakliinikusse pärast seda, kui ta ühel hommikul leitakse oma toast apaatiaseisundis, teadlikult otsustanud edaspidiseks loobuda igasugusest sõnalisest väljendusest. Pärast kuid kestnud vaikust palgatakse teda hooldama õde Alma, kes patsienti tagasi ühiskonda tuua üritab. Aga kas tervenemine on üldse võimalik, kui iga sõna ja eneseväljendus on vägivaldne, tõmmates inimest iseendast kaugemale? Bergman oma minimalistlikust stiilist hoolimata ei paku lugejale ega vaatajale lihtsaid olukordi – ta näitab inimesi, kes on oma tunnetega alasti kistud ja üksi jäetud; nad kardavad, kannatavad ning teevad üksteisele ja iseendale kohutavalt palju haiget. Sellest hoolimata on sõnum positiivne – leida üles kurjuse alge eneses, seista sellele vastu ning olla nõnda suurem ja parem inimene.


“Tol õhtul seisin ma peegli ees ja mõtlesin: tegelikult oleme me ju üsna sarnased. Jah, ära saa minust valesti aru. Sina oled palju ilusam. Aga teatud mõttes oleme me sarnased. Ja küllap ma oleksin võimeline end sinuks muutma. Kui pingutaksin. Ma pean silmas – seesmiselt.”


“Persona” on Ingmar Bergmani üks tuntumaid ja hinnatumaid teoseid, mis linastus filmina 1966. ja anti käsikirjana välja 1973. aastal. Klassika vähest lavastamist maailma teatris põhjendab fakt, et vanameister ise oma filmistsenaariumite lavale toomist enamasti heaks ei kiitnud. Eesti teatrilavadel on Bergmani töödest seni mängitud just teatrile loodud näidendeid: “Stseenid ühest abielust”, “Fanny ja Alexander”, “Lärmab ja veiderdab” ning “Sügissonaat”. Ülimalt sugestiivne, ehk isegi alateadvust painama jääv “Persona” on senini ka stsenaariumina eesti keeles välja andmata, Musta Kasti lavastuse tarbeks on selle esmakordselt tõlkinud Ülev Aaloe.


Autor Ingmar Bergman

Tõlkinud Ülev Aaloe

Lavastaja Kaija M Kalvet

Helilooja Kaarel Kuusk (TÜVKA)

Kunstnik Birgit Landberg

Videokujundus Kristo Veinberg

Valguskujundus Mari-Riin Villemsoo (TÜVKA)

Näitlejad Jaanika Tammaru, Laura Niils, Mihkel Kallaste


Sobilik alates 16. eluaastast

Kestus 2 h 10 min vaheajaga       

Pärast iga etendust toimub ka aruteluring lavastusega seonduvatel teemadel. Samuti toimub 10. novembril kell 22.00 Genialistide Klubis Ingmar Bergmani originaalfilmi tasuta linastus.


Pilet: 7 / 10 EUR

Sooduspilet: õpilane / tudeng / pensionär (soodustust tõendava dokumendi alusel)

Piletid müügil Piletilevis ja vabade kohtade olemasolul tund enne algust sularahas kohapeal.

Lisainfo ja (grupi)soodustused: info@teatermustkast.ee


Aitäh, Jaanika Arum (Vanemuine), Külliki Saldre (Vanemuine), Tartu Elektriteater, Sven Paulus ja Generaadio, Tartu Uus Teater, Madli Luuk (Mardisupp OÜ), AB Svensk Filmindustri, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Rommi Ruttas, Kalle Karindi ja Focuspoint.


Lavastust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu Linn.


Autoriõigused: Ingmar Bergmani Sihtasutuse nimel Josef Weinberger Limited, London.

www.ingmarbergman.seVaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman