NuQ Treff 19': See on Fred

Etendus 24. mail 2019 NUKU Ferdinandi saalis

Teater Hijinx koostöös kompaniiga Blind Summit / Suurbritannia
SEE ON FRED

Lavastaja Ben Pettitt-Wade
Valguskunstnik Ceri James
Helilooja Jonathan Dunn
Nukuteatrikonsultandid Blind Summitist Tom Espiner, Giulia Innocenti
Nuku on kujundanud ja valmistanud Blind Summit
Näitlejad Dan McGowan, Morgan Thomas, Sam Harding, Jess Mabel Jones, Lindsay Foster, Richard Newnham, Ben Pettitt-Wade

Saage tuttavaks, see on Fred, 60 cm pikkune riidest nukk, kes peab iga päev eelarvamustega võitlema. Ta tahaks olla lihtsalt tavaline noormees, kes elab päris maailmas, loodab tööd leida ja tüdrukut kohata. Kui aga Fredi ähvardab nukuelatisrahast ilmajäämine, hakkab ta oma elu üle kontrolli kaotama.

Lavastuses esineb jõulist keelekasutust ja nukualastust.

"Terav, vaimukas ja tohutult lõbus." – The Guardian

Hijinx on Suurbritannias Cardiffis tegutsev teatritrupp, kelle lavastustesse on kaasatud erivajadustega etendajad. Trupi tegevust toetab Walesi koolide võrgustik, kus erivajadustega etendajaid koolitatakse. Sellist väljaõpet pakutakse, kuna õpiraskustega või erivajadustega näitlemishuvilistel on pea võimatu pääseda klassikalisse teatrikooli või ülikooli. Kui tudengid selleks valmis on, liituvad nad Hijinxi professionaalsete lavastuste trupiga. Lavastuses "See on Fred" teeb kaasa kolm erivajadustega näitlejat, kes osalesid aktiivselt ka lavastuse väljatöötamises.

Blind Summit on Suurbritannia üks silmapaistvamaid nukuteatritruppe. Nende lavastustusi "Laud" (osalenud ka Tallinn Treff Festivalil 2014) ja "Kodanik Nukk" on saatnud tohutu menu, kuid nad teevad tihti koostööd ka teiste teatritruppidega. Hijinx ja Blind Summit kohtusid aprillis 2014, mil kolm Blind Summiti liiget (k.a kunstiline juht Mark Down) viisid Cardiffis läbi nädalapikkuse nukukoolituse Hijinxi tudengitele. Sellest koolitusest hakkas idanema mõte luua nukuteatrikunsti kaasav koostöölavastus. Blind Summit toetas Hijinxi truppi kogu tööprotsessi jooksul – alates treeningnukkude valmistamisest Blind Summiti kunstnike poolt kuni nukuteatrikonsultantide Tom Espineri ja Giulia Innocenti kaasamiseni, kes aitasid truppi lavastuse ettevalmistamis- ja arendamisperioodil ning proovides.

Trupp lavastuse tööprotsessist:

Kaasavat nukulavastust kavandades ilmnesid kiiresti paralleelid nuku elu ja meie erivajadustega näitlejate vahel. Nii nagu mitmed inimesed, kellega töötame, vajavad iseseisvas elus hakkama saamiseks tuge, nii vajab ka Fred oma kolme nukujuhti, et ellu jääda. (Vastastikune) sõltuvussuhe Fredi ja tema juhtide vahel on täpselt sama, mida paljud õpiraskustega või erivajadustega inimesed igapäevaelus kogevad.

Lavastuse ühise väljatöötamise protsessis sõltub suund, kuhu töö liigub, kohalolijatest ja sellest, kuidas nad antud ajahetkel maailma tajuvad. Seda lavastust ette valmistades elasid mitmed meie erivajadustega näitlejad läbi toetussüsteemi muutuse, mille viis ellu meie imeline konservatiivide valitsus. Hakkasime arutama, milline oleks olnud Fredi elu sellises keskkonnas. Mis juhtuks, kui Fredi ähvardaks elatisabist ilmajäämine? Mis oleks Fred ilma nukujuhtideta? Kas ta üldse suudaks ellu jääda? Ühtäkki oli meil plaanitud kerge nukulavastuse asemel tegemist jõulise poliitilise sõnumiga, mida oli ometi võimalik humoorikas võtmes esitada ja mille naeruväärsust meie nukukangelase Fredi pilgu läbi vaadates veel enam rõhutada. 

sihtgrupp noored ja täiskasvanud
kestus 80 minutit
inglise keeles ilma subtiitriteta


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Mai 2019
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman