Ninasarvik

Teater: Eesti Noorsooteater
Autor: Eugène Ionesco
Lavastaja: Sander Pukk
Esietendus 26. septembril 2021 Eesti Noorsooteatri Ferdinandi saalis

Naer minevikust, küsimus tulevikust

Kunstnik Annika Lindemann
Helilooja Markus Robam
Valguskunstnik Priidu Adlas
Tõlkija Aleksander Kurtna
Mängivad Anti Kobin, Getter Meresmaa, Jevgeni Moissejenko, Mart Müürisepp, Andres Roosileht, Karl Sakrits, Kaisa Selde, Doris Tislar, Tiina Tõnis, Risto Vaidla 

Ühel kaugel maal, üldse mitte siin, hästi ammu, üldse mitte praegu, juhtus üks üksikjuhtum. Seda täiesti ootamatut ning täiesti arusaamatut linnarahva kokkusaamist ühe paksunahalisega ilmestas ohe. Kuidas ometi sai ta sinna, kus ta olema ei peaks, ning kas peaks muretsema või üldse kindlaks tegema, et kas ta üldse oli või polnud. Ennegi on nähtud asju, mida tegelikult olemas ei ole. Kas ta tuli loomaaiast? Ei. Kõik loomad olid ammu katku ajal ära surnud. Pole enam selliseid loomi ja sellist loomulikkust. Kust ta tuli, kas ta oli, ning mida see kõik tähendab?

Autorist ja ajast:

Kuna Eugène Ionesco isa oli rumeenlane, siis sündis ta 1909. aastal Rumeenias. Kuna ta ema oli prantslanna, siis veetis ta palju aeg Prantsusmaal. 

Mingis mõttes loogiline.

Prantsusmaal tundis ta valgeks võõbatud majade vahel päikese jõudu, mis kiiskas valgetelt müüridelt tagasi, tõstis ta õhku ja pakkus imelist olemise tunnet. Kui ta jalad uuesti maad puudutasid, siis ta tundis, et see kadus kuhugi, kõik lagunes. 

Mingis mõttes loogiline.

Kuna ta vanemad lahutasid ning ta isa oli rumeenlane, siis läks ta koos isaga tagasi Rumeeniasse, kus ta õppis Bukaresti ülikoolis prantsuse keelt, mille ta ka lõpetas. 

Täitsa loogiline. 

1936 Ionesco abiellus ja 1944 sai ühe lapse, kellele ta kirjutas hulga ebaharilikke lastejutte. 1938 sõitis õnnelik paar Prantsusmaale, aga Ionesco hakkas doktorandiks. 1939 sõitis pere Rumeeniasse, aga otsustas sõita tagasi Prantsusmaale, kuna igal pool (kuigi seda siis ei teatud) algas II maailmasõda.

Tagasi vaadates loogiline. 

Sellises maailmas elas Ionesco, kus ühelt poolt on ja teiselt poolt ka, ning siis on kaos. See paneb tundliku natuuri otsima vastuseid, kas midagi jääb ka, kui jalad maad puudutavad, või kõik kordub? Tema keelekujundlik ning imeliselt orkestreeritud näitemäng "Ninasarvik" on laetud vihjetega, mis tänasel ajal jälle aktuaalsed, nii meil kui mujal. Kõige selle juures pole Ionesco lootusetu pessimist. Ta oskab naerda nii, et mütski võib vappumisest silmile kukkuda.

Noortele (15+) ja täiskasvanutele
Kahes vaatuses


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
November 2021
E T K N R L P
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman