Neli monoloogi Püha Jüri asjus. Katse portreteerida kunstnikku ...

Teater: Theatrum
Lavastaja: Lembit Peterson
Esietendus 11. juunil 2018 Niguliste kiriku Antoniuse kabelis

Dialoogid ja monoloogid Michel Sittowi ja Jaan Krossi ainetel

Dramatiseerinud Donald Tomberg ja Lembit Peterson
Lava- ja kostüümikunstnik Mari-Liis Bassovskaja
Muusikaline kujundaja Marius Peterson
Produtsent Aive Sarapuu
Osades Marius Peterson, Erik Ruus, Tarmo Song, Donald Tomberg, Anneli Tuulik, Ülo Vihma, Ketter Üksküla, Ene Salumäe (orel)
    
Kas ja kuidas ja miks on võimalik ja vajalik kõneleda kunstnik Michel Sittowist? Ja veel etenduse vormis? Võib-olla kõnelevad tema eest piisavalt tema teosed ning kõikvõimalikud oletused kunstniku elukäigu, mõtete ja loomingu teemadel on üleliigsed ja segadusse ajavad?

Võib-olla. Kuid võib-olla ka mitte.

Mind intrigeeris võimalus püüda kujutada kujutavat kunstnikku Jaan Krossi kirjutatud monoloogidest lähtudes. Ja mõtiskleda – mis loob meile temast ja teda ümbritsevast elust-olust täpsema pildi – kas ajaloolised faktid, mis kõik ei pruugi tõesed olla või nende intuitiiv-kunstiline tõlgendus neist saadud inspiratsiooni alusel?

Et tõele lähemale jõuda, on minu arvates vaja mõlemaid.

Sest kuidas muidu  jõuda lähemale inimesele ja teda hingestavale (teadlikule? teadmatule?) pealisülesandele – mille või kelle nimel ta tegutses ja tegutseb? Kahele ajavormile lisandub kolmas – igavik. Loojale saab ju lähemale jõuda ka tema loomingu kaudu.

Lembit Peterson,
lavastaja


MICHEL SITTOWI NÄITUS

2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtoni Rahvusgaleriiga Eestist pärit maalikunstniku Michel Sittowi (u. 1469-1525) esimese isikunäituse "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades". Tallinnast pärit kunstnik oli tänu oma virtuoossele peenmaalitehnikale Euroopa õukondades 15. ja 16. sajandi vahetusel nõutud ja kõrgelt hinnatud. Elu lõpul pöördus ta tagasi oma sünnilinna.

Näitus toob Kumu kunstimuuseumisse kokku Michel Sittowi maalide paremiku maailma nimekatest kunstimuuseumidest. Mitmed meistri maalid on varasemalt osalenud suurematel näitustel, kuid Michel Sittowi isikunäitus oli siiani korraldamata.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
August 2018
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman