Birgitta Festival 19': Faust

Autor: Charles Gounod

Moskva Novaja Opera (Venemaa)

Faust Khatšatur Badaljan (tenor)
Mefisto Aleksei Antonov (bass)
Margarete Jekaterina Petrova (sopran)
Valentin Aleksei Bogdantšikov (bariton)
Siébel Gayane Babadžanjan (metsosopran)
Wagner Dmitri Orlov (bass)
Marta Irina Romiševskaja (metsosopran)

Helilooja Charles Gounod
Lavastaja Jekaterina Odegova
Stsenograaf Etel Iošpa
Kostüümikunstnik Svetlana Grištšenkova
Dirigent Jan Latham-Koenig (Moskva Novaja Opera peadirigent)
Moskva Novaja Opera koor ja orkester

Ooper, kus kohtuvad nooruseihalus, inimese langemine üleloomulike jõudude mõjusfääri, armastus ja reeturlikkus. Nimitegelase vananeva doktor Fausti nooreks saamise soov viib selleni, et ta müüb oma hinge saatan Mefistole, et end taas elujõulisena tunda. Kirg ja pettus ning noore naise Margarete hukatuslik armumine on vaid mõned pöörded ooperis. Gounod' "Faust" on mõtlemapanev ja põnevust täis rännak maailma, kus ihadel ei ole piire ning süütunnet segavad kuratlikud jõud, mis lõpuks kõiki maiseid tegelasi siiski hukutab.

Mõned ooperid jäävad vaid oma sünnimaa kultuuriruumi, mõned saavad tiivad ja nende kunstiline puudutus jõuab tuhandete kilomeetrite kaugusele. Asi ei ole ainult kunstilises tasemes. Kuigi selles ka, aga siis on veel midagi. Miks on just Gounod' "Faustist" kujunenud nii armastatud ooper vene kultuuriruumis? On see seotud Venemaa raskete moraalsete võitlustega, traagilise ajalooga, kus korduvalt tuli valida võimatuid valikuid? Miks algab just "Fausti" tsitaadiga Bulgakovi "Meister ja Margarita"? Vastust teab vaid tumedus. Igatahes lisaks muule on Moskva Novaja Opera Gounod' "Faust" ühtlasi pühendatud ka Bulgakovi 125. sünniaastapäevale.

Headuse ja kurjuse, valguse ja varju paradoksid, aga ka liikumise ja staatika dialektika, on Jekaterina Odegova lavastuse tuum. Lavastus on klassikaline, aga küllap nii mõndagi laseb oodata fakt, et stsenograafia autoriks on Etel Iošpa, kes on pärit kuulsast Dmitri Krõmovi stsenograafide stuudiost, mis on viimase kümnendi jooksul põhjalikult muutnud kogu vene arusaama stsenograafiast. Moskva Novaja Opera pälvis "Fausti" eest 2018. aastal Venemaa suurima teatriauhinna "Kuldse Maski" Mefisto esitanud Jevgeni Stavinski, kuid lavastus oli nomineeritud lausa kuues kategoorias – parim lavastus, parim dirigent, parim lavastaja, parim kunstnik ja kõik kolm pearolli (Faust, Mefisto ja Margarete). Tegemist on kindlasti vene ooperitraditsiooni kõrgtasemega.

Etendus "Faust" toimub koostöös festivaliga "Kuldne Mask Eestis".

Etendus kestab umbes 3h ja 40min kahe vaheajaga.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
August 2019
E T K N R L P
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman