Birgitta Festival 19': Balletigala

Autor: Toomas Edur

Kunstiline juht Toomas Edur (Eesti Rahvusballett)

Anna Laudere ja Edvin Revazov, Hamburgi ballett
Tiina Myllymäki ja Sergei Popov, Soome Rahvusballett
Alena Shkatula, Anatoli Arhangelski ja Jevgeni Grib, Eesti Rahvusballett
Natalya Ogneva ja Artem Khoroshilov, Moskva Riiklik Akadeemiline Klassikaline Balletiteater

Moskva Novaja Opera orkester

Tantsija publikut vaimustav nõtke kehatunnetus ei sünni vaid temast endast. Vähemalt pool inspiratsioonist sünnib muusikast, mida omakorda vahendab dirigendi helitaju. Ballett oli Eri Klasi suur kirg ja läbi aegade jõudis ta dirigeerida balletilavastusi kõikjal maailmas.

Erilisel kohal oli tema balletidirigendi karjääris neli linna: Moskva, Helsingi, Hamburg ja muidugi kodune Tallinn. Klas juhatas vaimustavalt nii klassikalisi teoseid (nt Pjotr Tšaikovski "Luikede Järv" Moskvas ja Ludwig Minkuse "Bajadeer" Helsingis), kuid sukeldus julgelt ka kunstilisi riske võttes uudisloomingusse. Suure edu kaasaegse balleti lavale toomise näiteks võib tuua ehk Hamburgi perioodilt Euroopa modernse balleti suurkuju John Neumeieriga (s 1939) koos loodud "Peer Gynt" Alfred Schnittke muusikale Hamburgi Riigiooperis. Ameerikas sündinud baleriini ja koreograafi Neumeieri leivanumbriks peetakse kirjanduse maailmaklassika balletiversioone, avangardseid lavastusi, aga ka tantsukeelselt rangelt klassikalisi seadeid.

Kõik need neli Klasi balletikarjääriga seotud olulist linna on esindatud ka selleaastasel Birgitta festivalil. Nii võib sumedas suveöös näha ja kuulda Moskva Novaja Opera imelist orkestrit ja graatsilisi tantsuartiste üle Euroopa. Festivali üheks tipuks võib pidada lavalaudadele astuvaid tantsusoliste Anna Laudere ja Edvin Revazovit, kelle tantsu kaudu jõuab Eesti publikuni koreograafia klassiku ja Klasi loomingukaaslase Neumeieri tantsumaailm.

Etendus kestab umbes 2h ja 30min ühe vaheajaga.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
August 2019
E T K N R L P
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman